Staré české časopisy se dají prodat za 55 000 Kč. Podívejte se, zda nemáte jeden z nich doma

V době, kdy byli někteří z nás malí a nebyly počítače, mělo čtení knih a časopisů větší kouzlo. Možná si pamatujete na oblíbený Čtyřlístek.

i Zdroj fotografie: Elodie Meidol / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že staré věci mohou mít velkou hodnotu psaly Události247 už několikrát. Mnozí sběratelé jsou ochotni dát obrovské peníze třeba za staré plakáty nebo i obyčejné VHS kazety. Některé vzácné artefakty přitom můžete mít doma i vy. Ceněné jsou totiž také vybrané předměty z doby Československé socialistické republiky.

Čtyřlístek si sběratelé oblíbili

Víte od nás, že mezi sběrateli jsou ceněné také vybrané staré mince. Například stokorunová bankovka s obrázkem dělníka a družstevnice, se kterou Čechoslováci platili v letech 1962 až 1993. Před dvěma lety ji bylo možné prodat za částky okolo 1500 až 8 tisíc korun. Padesátikoruna z let 1961 až 1991 s obrázkem vojáka Rudé armády se předloni dražila za částky kolem tisíce až 3 tisíce korun. Pokud by však byla v perfektním stavu, sběratelé jsou ochotni zaplatit až 30 tisíc.

Máte doma jednu z těchto starých věcí z ČSSR? Máte nárok na více než 1 000 000 Kč. Honem si to ověřte

Mnozí z nás si určitě kupovali tolik oblíbený časopis Čtyřlístek o čtveřici zvířecích kamarádů, kteří bydleli v městečku Třeskoprsky. První vydání tohoto časopisu s názvem Vynález profesora Myšpulína vyšlo v roce 1969, jak píše web Peníze. V nedávné aukci portálu Aukro se vydražilo za 53,5 tisíce korun. Jedná se tak o jednu z nejdražších komiksových položek, které dražbou na tomto webu prošly. V létě 2022 se toto číslo na Aukru prodalo za 35 200 korun, v lednu 2024 pak za 55 tisíc.

Podívejte se doma na půdu, možná vyděláte

Celkem se přes Aukro od roku 2020 prodaly Čtyřlístky za více než 35 milionů korun, což je zhruba polovina celkového obratu v kategorii komiksů. Za loňský rok pak obrat na Aukru v této kategorii přesáhl 15 milionů. Cenné jsou však i další časopisy, které jsme v dětství četli. Například ABC mladých techniků a přírodovědců. Sběratel si nechal vyvázat čísla z let 1978 až 1979 a na webu Antikvariáty je inzeruje za 1000 korun.

iZdroj fotografie: Tusiman / Creative Commons / CC-BY-SA
Sběratelé prahnou i po starém a vzácném nábytku

Jedná se o 24 čísel, protože časopis vycházel měsíčně, Jeden výtisk stále tehdy 3 koruny. Cenný je také kompletní ročník časopisu Sedmička pionýrů z roku 1972. Prodejce za celý soubor požaduje 1500 korun. „Tohle jsou časopisy mého mládí. Pamatuji si, jak jsem pro Čtyřlístek chodila k nám do stánku, před 30 lety stál 7 korun a měli jen třeba pět kousků, tak jsem chodila brzo ráno,“ vzpomíná pro Události247 paní Mirka s tím, že svou sbírku těchto časopisů dala dětem, které ji pak bohužel zničily.

Našli jste někdy doma něco vzácného? Podělte se o to s námi dole v komentářích, o co šlo

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články