Šestidenní pracovní týden: Už začal platit, zaměstnancům se to ani trochu nelíbí

Zaměstnanci v evropských zemích tráví v práci průměrně 37,5 hodiny za týden. V jednom státě však budou moci pracovat až 48 hodin týdně.

i Zdroj fotografie: Pedro J Pacheco/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pracovní týden je pro velkou část lidí synonymem pro práci 5 dní v týdnu, 8 hodin denně. Toto dogma ale zdaleka neplatí všude. Čím dál více se mluví o čtyřdenním pracovním týdnu. Jak již dříve psaly Události247, tento koncept testuje několik českých i zahraničních firem a v mnoha z nich si ho pochvalují. Zkracování pracovní doby však není trendem všude. Někde naopak dobu, již lidé tráví v zaměstnání, prodlužují.

Většina Evropanů pracuje méně než 40 hodin týdně

Konkrétně je průměrná doba, již obyvatelé evropských států tráví v práci, 37,5 hodiny, jak vyplynulo z předloňského srovnání. Češi jsou v tomto ohledu nad průměrem – jejich pracovní týden trvá 39,8 hodiny, píše dále web Aktuálně. Vůbec nejméně, 33,2 hodiny týdně, pracují podle tohoto srovnání obyvatelé Nizozemska. Naopak nejpracovitější ze všech evropských zemí jsou Řekové, kteří práci věnují v průměru 41 hodin týdně.

Čtyřdenní pracovní týden: Jak bude vypadat a kolik dostaneme peněz? Přinášíme odpovědi

iZdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
Některé firmy testují čtyřdenní pracovní týden

Řecké vládě to však evidentně pořád přijde málo. A tak se rozhodla, že umožní, aby lidé mohli v zaměstnání trávit až 48 týdně. Od července totiž zavedla volitelný šestidenní pracovní týden, jak uvádí server Echo24. Hlavním cílem tohoto neobvyklého opatření má být pomoci firmám s nedostatkem pracovních sil a celkově zvýšit hospodářský růst země. V praxi to znamená, že zaměstnanci mohou pracovat 2 hodiny denně navíc, nebo si přidat ještě jednu 8hodinovou směnu.

Někteří šestidenní pracovní týden kritizují

Mnohým lidem se tento krok pochopitelně vůbec nelíbí. Má se sice jednat o dobrovolnou věc, na kterou zaměstnanci nemusí přistoupit. V praxi to však podle kritiků tak úplně nebude. Někteří tento volitelný šestidenní pracovní týden vnímají jako útok na práva zaměstnanců a obávají se, že zaměstnavatelé tak budou mít v podstatě volnou ruku v určování potřeby práce navíc, což výrazně zhorší pracovní podmínky lidí, upozorňuje web iRozhlas.

Šestidenní pracovní týden: Už vešel v platnost. Nově budou muset pondělí až sobota pracovat všichni tito lidé

iZdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
Vykonávat některé profese 6 dní v týdnu může být velmi náročné

Na druhou stranu má však tato novinka i několik benefitů. Především by díky ní měli zaměstnanci dostávat zaplacené přesčasy, protože nově už budou legální. A co se financí týče si rozhodně nebudou mít na co stěžovat. Jak dodává server Seznam Zprávy, za tuto práci navíc budou mít lidé nárok na příplatek 40 procent ke své výplatě. A pokud by pracovali o svátcích, pak se jim mzda zvýší dokonce o 115 procent.

Uvítali byste čtyřdenní nebo naopak šestidenní pracovní týden?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články