Čtyřdenní pracovní týden: Jak bude vypadat a kolik dostaneme peněz? Přinášíme odpovědi

Komu z nás by se nelíbilo, kdyby se víkend oficiálně protáhnul na tři dny a v práci bychom tak trávili méně času.

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pětidenní pracovní týden byl v tehdejším Československu oficiálně zaveden v červnu roku 1968 a ještě v šedesátých letech fungovalo střídání pracovních a volných sobot. Ty s definitivní platností skončily až v březnu 1989, připomíná web Newstream. Teď v květnu jsme si mohli čtyřdenní pracovní týden vyzkoušet díky státním svátkům, které ovšem připadly na středy.

Za kratší pracovní týden stejné peníze

O možnosti čtyřdenního pracovního týdne se v posledních letech mluví čím dál častěji. Nedávno o tomto tématu psaly i Události247. Obvykle jsou to však spíše jen plány a debaty o jeho přínosech či nevýhodách, než o reálném zavádění do praxe. Víte od nás, že otestovat tento koncept v praxi se rozhodli v Německu. V letošním roce tam bude čtyřdenní pracovní týden platit pro stovky zaměstnanců po celé zemi, a to za stávajících platových podmínek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kratší pracovní týden by uvítali především zaměstnanci

Celkem se do projektu, který začal v únoru a trvat by měl asi 6 měsíců, zapojilo 45 firem. Psali jsme, že spousta lidí by sice zkrácení pracovní doby přivítala s nadšením, ale u řady z nich vyvstane otázka, koho by se to dotklo a kolik by vlastně dostali zaplaceno. Mnohé totiž napadne, že za méně odpracovaných hodin logicky dostanou i méně peněz. Jak ovšem píše web Newstream, „kratší pracovní týden znamená, že zaměstnavatel získá za stejnou mzdu, méně zaměstnancovy práce“.

V Řecku jdou proti proudu

I když by se většina lidí zřejmě vyslovila proto, aby byl oním volným dnem pátek, aby se jim natáhl víkend, zajímavým dnem by mohla být i středa, jak píše web Newstream. Je totiž uprostřed týdne a nabourala by zavedenou rutinu. Je to však stále ještě velká neznámá. „Bylo by to fajn, ale zase by se to týkalo jen některých profesí, například lidí v kanceláři, nebo třeba ve fabrice. V nemocnicích by si lidé žádné takové volno vzít nemohli,“ říká paní Jarmila z Třebíče.

Šestidenní pracovní týden: Nově budou lidé v práci o den déle

Proti proudu jdou ovšem v Řecku. Psali jsme o tom, že tam zavádějí šestidenní pracovní týden. Od června tam totiž začne platit kontroverzní zákon, který dává šestidennímu pracovnímu týdnu zelenou. Odboráři se však obávají, že původně volitelný šestidenní pracovní týden budou někteří zaměstnavatelé zneužívat, například jako v Číně, kde se „systém 996“ stal synonymem pro moderní otrokářství. Ve Velké Británii nebo v Itálii pracovní týden spíše zkracují.

Jaký je podle vás optimální pracovní týden? Váš názor nám můžete napsat v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články