O 16 procent vzroste tato daň, kterou musí každý měsíc platit nemalá část Čechů. Neudělají s tím vůbec nic.
Státní odvody a daně se každoročně zvyšují. Jiné to nebude ani příští rok. Zejména živnostníci si však připlatí víc, než jiní. Odvody jim totiž i letos stoupnou výrazněji, než byli v dřívějších letech zvyklí. Přinášíme přehled, o kolik a komu se daň zvýší a kolika Čechů se to dotkne.
Paušální daň stoupne o více než tisíc korun
Paušální daň v Česku funguje již čtvrtým rokem a její obliba mezi podnikateli podle všeho roste. Jak píše na svém webu Finanční správa, zatímco v roce 2021, kdy vznikla, paušální daň využívalo jen 65 tisíc lidí, letos už jich je zhruba 125 tisíc. Živnostníkům přináší zejména výhodu toho, že na rozdíl od placení klasických odvodů takto zaplatí jednou měsíčně částku na finanční úřad a mají vystaráno. Zároveň pak nemusí každoročně podávat daňové přiznání a přehledy odvodů zdravotního a sociálního pojištění.
Odvody však od příštího roku narostou. A paušální daň s nimi. Jak uvádí web iDnes, minimální odvody OSVČ vzrostou o bezmála 1 200 korun na výsledných 7 902 korun. To je zvýšení o 16 procent, což je v meziročním kontextu skutečně výrazné a zejména pro ty, jejichž příjmy nejsou nijak vysoké, to může být citelné zvýšení nákladů.
Zdražení nejvíce pocítí ti s nižšími příjmy
Růst čeká také již zmíněnou paušální daň. Jak dále píše server CNN Prima News, zvýšení odvodů se dotkne podnikatelů v prvním pásmu paušální daně s ročními příjmy do 1 milionu korun. Ti totiž budou od ledna měsíčně platit celkem 8 716 korun, což je o 1 200 korun více než dosud. Ročně tak státu desítky tisíc lidí odvedou o 14 400 korun víc než letos. Naopak ti ve druhém a třetím pásmu paušální daně s příjmy do 1,5 milionu, respektive 2 milionů budou platit stejnou sumu, jako nyní.
A aby toho nebylo málo, odvody a s nimi i paušální daň se budou zvyšovat i v budoucnu. Jak již dříve psaly Události247, důvodem je plán vlády zvyšovat až do roku 2026 minimální vyměřovací základ důchodového pojištění pro živnostníky o 5 procentních bodů ročně. Čeští podnikatelé by se tak měli připravit, že i v příštích letech si na státních odvodech výrazně připlatí.