Do Emailu a Gmailu teď Čechům chodí falešné odkazy od Temu. Nesmíte je otevřít, připraví vás o všechny peníze

Online prostředí se stalo nedílnou součástí našich životů. Znamená to však také více nebezpečí ze stran podvodníků.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Víte od nás, že falešnée-maily jsou častý druh pishingu, při němž se podvodníci snaží nic netušící Čechy obrat o peníze. Odhalit, že se jedná o podvod, přitom není snadné a naletět podvodníkům tak může opravdu kdokoliv. Stačí takový e-mail otevřít a následovat v něm napsané instrukce, a lidé jsou v tu ráno bez peněz.

Lepší je na nic neklikat

Web Aktuálně upozornil, v poslední době se Českem šíří podvodné e-maily a SMS zprávy, které obsahují falešné odkazy na stránky vydávající se za oficiální portály, například Portál občana, Portál veřejné správy či Portál Identity občana. Obvykle kyberzločinci tyto odkazy umisťují do e-mailů nebo zpráv. Lidé však na tyto weby mohou narazit i třeba přes reklamu na internetu.

Každý, komu přišla vybraná SMS zpráva má problém. Brzy vám vysají z bankovního účtu všechny peníze. Radši si zkontrolujte telefon

iZdroj fotografie: Luisella Planeta / Creative Commons / CC-BY-SA
Podvodníci často kontaktují své oběti i prostřednictvím SMS zpráv

V okamžiku, kdy lidé na zmíněné falešné weby prokliknou, může už být cesta k ukradení jejich úspor celkem krátká. Na portálech je podvodníci navádí k tomu, aby se zde přihlásili do svého internetového bankovnictví. Pokud to udělají, získají kyberzločinci jejich přihlašovací údaje a tím také možnost, jak okamžitě vybrat jejich účet. Již několikrát se terčem podvodů stal také internetový obchod Alza, jak psaly Události247.

Francie zavádí opatření

Mezi velmi oblíbené nákupní aplikace patří čínský obchod Temu. Na internetu se aktuálně šíří podvodné e-maily, které se zákazníky snaží přimět, aby se přihlásili na stránky tohoto oblíbeného obchodu. Pokud vám tedy podobný e-mail přišel, určitě na něj nereagujte. S největší pravděpodobností se totiž jedná o podvod, jehož cílem je získat vaše osobní údaje a následně třeba i veškeré peníze z vašeho bankovního účtu.

Varování: Každému důchodci, kterému přišla tato SMS zpráva hrozí, že přijde o všechny svoje peníze

iZdroj fotografie: Depositphotos
E-maily od Temu jsou falešné

Trpělivost s internetovými tržišti teď došla Francii, jak píše web TN. Dolní komora tamního parlamentu proto schválila zákon, který zakazuje reklamu na tato tržiště, zapovídá jim spolupráci s influencery a na zboží z nich zavádí přirážku 10 euro. Chránit to má domácí trh, zdraví spotřebitelů i životní prostředí. V Česku se takové opatření zatím nechystá. Experti radí místo stahování aplikace čínského e-shopu nakupovat raději na jejich internetových stránkách.

Přišel vám někdy podvodný e-mail?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články