Měl by cyklista sesednout z kola na přechodu? Odpovědi jsou různé, radnice a ministerstvo mají zcela opačné názory

Je možné, aby jel cyklista po přechodu pro chodce? Zajímavá otázka, odpovědi se ale liší a vyznat se v nich je téměř nadlidský úkol.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na Událostech247 jsme již psali o tom, že cyklisté musí dodržovat mnoho pravidel. Zdá se však, že některým z nich je občas těžké porozumět. Tak například pravidlo s přechodem. Měl by na něm cyklista sesednout z kola, nebo po něm může v klidu přejet? Podle webu AutoŽivě zná správnou odpověď Ministerstvo dopravy. Samotná odpověď však není tak jasná, jak bychom si přáli.

Pravidla jsou občas složitá

Každý řidič musí dodržovat pravidla silničního provozu a u cyklistů to není jinak. Jenže cyklistika má svá specifická pravidla, ve kterých mají jezdci často guláš. A není divu – když radnice a ministerstvo tvrdí něco jiného, je pak těžké se v nich vyznat.

Cyklistům jedoucím po chodníku hrozí pokuta. Policie varuje před neznalostí zákona

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cyklista podle zákona nesmí přejet s kolem po přechodu.

Jak je to ale se sesednutím z kola, pokud se cyklista nachází na přechodu? Ministerstvo dopravy tvrdí, že cyklistům není zakázáno projet po přechodu pro chodce, tedy v případě, že se u něj nenachází značka „Cyklisto, sesedni z kola“. Cyklista ale žádný způsobem nesmí ohrozit nebo jakkoliv omezit chodce při přecházení přes přechod. Má tedy sesednout z kola pokaždé, co se chystá přes přechod? Odpověď je složitější, PČR má ale jasno.

Cyklista je řidič, stejná pravidla ale nemá

Cyklista není podle zákonu chodec, je to řidič. Měl by mít tedy stejnou pravomoc jako řidič automobilu nebo motorky – ti přece také mohou přejet přes přechod a nemusí ze svého dopravního prostředku vystupovat či sestupovat. Cyklista ale v tomto případě nemá stejnou přednost jako chodec. A hlavně je to řidič, ne chodec. Znamená to tedy, že by na přechodu pro chodce neměl co dělat. A právě to zřejmě nepochopili na radnici.

Pravidla pro předjíždění cyklistů se opět změní. Dopravním expertům nedávají smysl

iZdroj fotografie: Policie ČR
Za jízdu kolem na přechodu hrozí pokuta ve výši 2 000 Kč.

Ano, cyklista může přejet přes přechod, ale pouze v případě, že se na něm nachází samostatný přejezd sloužící právě pro cyklisty. A i v tomto případě samozřejmě musí cyklista dodržovat pravidla silničního provozu.

Jak to vidí ministerstvo dopravy?

Pokud chce tedy cyklista použít přechod pro chodce, musí ze svého kola sesednout a vést ho. Jiná možnost neexistuje, tak je to zákonem dané. Navíc má sesednutí z kola i své výhody, podle Prahy7 je bezpečnější a pro cyklistu rázem platí stejná pravidla, jako pro pěší. A ta jsou koneckonců jednodušší. A kromě toho vám to ušetří spoustu peněz. Za přejezd po přechodu vám totiž podle PČR hrozí pokuta až 2 000 Kč.

Policie hodlá zavést registrační značky pro bicykly. Cyklisti si tak budou muset zažádat o vlastní přiřazenou cedulku

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cyklistika je v Česku velice oblíbená

Nejlepším způsobem, jak se s pravidly vypořádat, je naučit se jednoduché pravidlo. Jakmile se chystáte přejet přes přechod, rovnou na to zapomeňte. Zkuste si zapamatovat, že pokud se na přechodu nenachází samostatný přejezd pro cyklisty, měli byste z kola vždy sesednout. V opačném případě nejen, že ohrožujete chodce, ale zároveň vám za takový kousek hrozí již zmíněná pokuta. Takže i bez značky „Cyklisto, sesedni z kola“, sesedněte pokaždé.

Jezdíte se svým kolem přes přechod?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články