Stačí pár odlišností a z rádoby obyčejné mince se může stát vzácný sběratelský kousek. Příkladem jsou tyto desetikoruny.
Desetikorunovou minci má v peněžence téměř každý obyvatel tuzemska. Jedná se o jednu z nejčastějších mincí, za kterou si toho však již v dnešní době lidé mnoho nekoupí. Existují ale takové desetikoruny, jejichž hodnota je daleko vyšší. Jedná se o vzácné, sběratelsky ceněné kusy.
Za tuto minci jsou sběratelé ochotni dát tisíce korun
Jedná se o minci z roku 2000. Tehdy Česká národní banka vyrazila před 10 milionů desetikorun, jak píše na svém webu. Jen několik z nich má však vyšší hodnotu než nominálních 10 korun. Jedná se o kusy, které byly vyraženy se zásadní odlišností. Jak píše web iRozhlas, na rubové straně totiž nemají tradiční motiv hodinového stroje, ale brněnský Petrov. Vyrobilo se jich jen asi 30 tisíc, díky čemuž se pro sběratele staly vzácným artiklem, zároveň však není nereálné ji v peněžence objevit či na ni narazit třeba v obchodě.
A jaká může být tedy reálná hodnota těchto desetikorun? V roce 2018 server Aktuálně psal o částce 350 korun za kus, s předpokladem vyššího hodnocení v průběhu dalších let. Události247 pak loni informovaly, že podle některých odborníků může cena dosáhnut i několika tisíc korun.
Hodnotná je i další desetikoruna
Ještě násobně vyšší hodnoty pak může dosahovat o 7 let mladší desetikoruna. Mince z roku 1993 se také vyznačuje specifičností v ražbě. Písmena kč na sobě totiž mají vyraženy menším písmem, než je tomu u standardních desetikorun. V tomto případě však mincí bylo vyrobeno jen málo kusů, což z nich činí ještě hodnotnější zboží.
V nedávné aukci na webu Aukro se například dražily 2 tyto mince. Prodaly se nakonec za 80 tisíc, respektive 181 tisíc korun. Jak nicméně Události247 již v minulosti psaly, její hodnota se může pohybovat i okolo půl milionu korun. Kdo by tedy náhodou tuto minci našel, může na jejím prodeji vydělat jmění.