Nemáte v knihovně tyto staré knihy? Kdysi je měl doma každý, dnes mají hodnotu až 48 tisíc korun

Skladovat doma staré věci nemusí být zrovna špatný zlozvyk. Jejich cena se totiž občas může vyšplhat do astronomických hodnot.

i Zdroj fotografie: Fredericknoronha/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Není to tak dávno, co jsme na našem webu psali o vzácných knižních titulech, po kterých teď sběratelé doslova prahnou. Ačkoliv je digitalizace na vzestupu a elektronické čtečky stále častěji nahrazují papírové knihy, mnoho Čechů stále považuje fyzické knihy za neocenitelné poklady. Některé kousky skutečně pokladem jsou a digitalizace k tomu pouze přispívá. Čím méně kusů daného titulu existuje, tím větší pak jeho cena je. Například taková kniha Harry Potter a Kámen mudrců se nedávno podle webu iDnes vydražila za 27 400 Kč.

Cena vzácných kousků roste

Češi odjakživa byli vášniví čtenáři a i když jich každý rok v domácnostech ubývá, průměrný Čech i přesto přečte dvě až tři knihy měsíčně. Informoval o tom web České Noviny. Mnozí si potrpí na starší svazky, které mají svou historii, i když jejich stav už není ideální. Některé z těchto knih se však mohou stát doslova zlatými doly, jejichž hodnota sahá do tisíců, ba i milionů korun. Podle výzkumu z předchozích let má až 10 % domácností v Česku knihovnu s více než tisícovkou svazků.

Češi, kteří mají doma staré knihy mají nárok na 10 000 Kč. V některých případech i více. Týká se to i vás?

iZdroj fotografie: Pavel Trnka/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některé staré knihy mohou mít vysokou hodnotu

V obrovských knihovnách českých domácností se pak častokrát skrývají kousky, které dnes mohou mít astronomickou hodnotu. To, co určuje cenu, není jen stáří knihy, ale i její vydání, stav obálky, případně limitovaná edice nebo originální ilustrace. Jak jsme již zmiňovali, například první vydání Harryho Pottera a Kámen mudrců se v aukci prodalo za 27 400 Kč. Přitom právě tuto knihu měla v prvních deseti letech od vydání většina českých domácností.

Knihy ukrývají bohatství

Podobně vzácná je například kniha s názvem Hovory lidí od Bohumila Hrabala, která se vydražila za 48 000 korun. Kniha byla vydána v roce 1989. V případě, že by obsahovala autorské ilustrace, cena by pak mohla vzrůst několikanásobně.

Každý Čech, který má doma staré knihy, má nárok na desítky tisíc korun. O některé kusy se sběratelé poperou

iZdroj fotografie: Ajaysivan / Creative Commons / CC-BY-SA

Mezi vůbec nejdražší kousky patří Vyšehradský kodex, jehož cena se odhaduje na miliardu korun. Jde o nejstarší rukopis v Česku, který vznikl v roce 1086. Velkou hodnotu má pak i Budyšínský rukopis, který dokonce obsahuje zmínku o praotci Čechovi nebo kněžně Libuši. V neposlední řadě pak nesmíme opomenout Pražskou bibli z roku 1488. Dnes je považována za významný dokument českého náboženského dědictví a počátek knihtisku v regionu.

Máte doma nějaké staré knihy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články