I když policie neustále upozorňuje na nejrůznější podvody, stále se najde spousta lidí, kteří podvodníkům stejně naletí a přijdou o veškeré úspory.
Psali jsme o tom, že policie kvůli šíření osvěty spustila na začátku roku 2022 preventivní projekt Kyber rádce. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o aktuálních metodách internetových podvodníků a poradit, jak se jim bránit. Podle společnosti Analytics Data Factory v Česku přibývá phishingových podvodů a pokusů o okradení důvěřivých lidí.
Snadného výdělku se nedočkal
Oběťmi podvodníků se nejčastěji stávají důvěřivá senioři. Reklamě na internetu, která slibovala výhodné investice, například uvěřil 67letý muž z Chomutovska. Zavolal tedy na telefonní číslo zobrazené v inzerátu a při hovoru projevil o investice zájem. Tím se rozeběhl sled událostí, na jehož konci seniora neznámí podvodníci připravili celkem o 1,38 milionu korun. Upozornil na to web Týdeník policie.
Součástí tohoto podvodu byla řada telefonátů s poškozeným, s nímž vždy mluvili údajní zástupci investičních společností, kteří mu vysvětlovali, jak investování funguje. Pak už po důvěřivci požadovali jen zasílání různých částek. Než mu došlo, že jde o podvod, už bylo pozdě. Obětí podvodu, tentokrát pomocí umělé inteligence, se stal i 72letý muž z Olomouce, který naletěl na podvodné video. Domníval se totiž, že mu na něm radí investovat Andrej Babiš.
Jak podvodníkům nenaletět
Senior si na pokyn pachatele nainstaloval do svého počítače program AnyDesk, o kterém si myslel, že přes něj spolu budou komunikovat. Ve skutečnosti se však jedná o program, který umožňuje vzdálený přístup k počítači. Muž tak přišel o více než milion korun, jak psal web Novinky. Policie radí: Nikdy neinstalujte do počítače nebo telefonu jakékoliv programy a aplikace na žádost neznámé osoby. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi.
V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem nebo moderátorem Janem Krausem. Podvod s falešnými investicemi řešili také policisté na Děčínsku. Tentokrát podvodníci kromě dobře promyšlené legendy využili i umělou inteligenci. Naletěl jim 61letý muž, jak píše web Deník. Během tří měsíců tak podvedený přišel o 850 000 korun. Protože se investice ani vrácení peněz nedočkal, vše nahlásil policii. Pachatele se však bohužel ve většině případů vypátrat nepodaří.