Jeden z nejkrásnějších států zmizí z mapy světa. Vláda chystá jeho digitální verzi, aby se na něj nezapomnělo

Představte si, že vám řeknou, že váš stát zanikne, zmizí z mapy světa a aby vám to nebylo líto, tak ho zdigitalizují. Ano, toto se skutečně stát může.

i Zdroj fotografie: Dumphasizer/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Malý tichomořský stát Tuvalu stojí na prahu historické transformace. Za vše může neustále stoupající hladina moře, kvůli které jsou ostrovy neobyvatelné, a vláda se tak snaží najít řešení tohoto problému. Zároveň chce, aby si Tuvalu zachovalo svou identitu a kulturu. Jak to ale udělat? Podle webu Novinky má vláda v plánu stát digitalizovat. Jinými slovy z něj udělat digitální verzi země. Jak to ale celé bude probíhat a jaký efekt to na stát jako takový bude mít?

Jeden z nejkrásnějších států zmizí

Před dvěma lety ministr zahraničí Tuvalu Simon Kofe představil koncept digitalizace země, o čemž informoval web BBC. Všechny ostrovy Tuvalu by měly být v budoucnu digitálně nasnímány v trojrozměrném formátu, a to dřív, než samostatný stát zmizí ze světa. Digitální stopa státu by měla uchovat nejen podobu země, ale také její tradice a kulturu, a to dříve, než zmizí pod hladinou oceánu. Nebude totiž trvat dlouho a skutečně se tomu tak stane.

Cenový šok v Chorvatsku: Dovolená tam už nikdy nebude jako dřív, pouhý týdenní pobyt vás zruinuje

iZdroj fotografie: INABA Tomoaki / Creative Commons / CC BY-SA

Tuvalu s velkou pravděpodobností během několika následujících let zcela zmizí. Pokud hladiny moří budou stoupat stejným, ne-li vyšším tempem jako dosud, stane se to ještě dřív. Právě proto vytvořila vláda projekt digitalizace s názvem Future Now, který zajistí fungování státních struktur i bez fyzického území. Tuvalu se tak s velkou pravděpodobností stane prvním virtuálním státem na světě.

Zachování národní identity

V rámci projektu bude kompletně naskenováno všech 124 ostrovů, ale také připraveny plány na převedení státní správy do online prostoru. Občané státu by tak stále mohli získávat pasy, hlasovat v referendech nebo si vyřizovat úřední záležitosti, a to skrze digitální platformu. Digitalizace státu se dotkne 11 tisíc obyvatel, pro které je Tuvalu dlouhá léta milovaným domovem.

Češi mají na dovolenou čím dál méně peněz. Vzdát se jí však nechtějí, chodí na brigády

iZdroj fotografie: INABA Tomoaki / Creative Commons / CC BY-SA

Projekt Future Now je více než jen technologickou inovací. Vláda se ze všech sil snaží zachovat jeho národní identitu. Tuvalu by mohlo sloužit jako precedent pro další státy, které se v budoucnu mohou ocitnout v podobné situaci. Jde o opravdu odvážný krok k tomu, jak se vyrovnat s globálními změnami, které ohrožují samotnou existenci tohoto ostrovního státu.

Co si o digitalizaci státu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články