Meteorologové museli upravit svou předpověď počasí. Letošní zima nakonec bude ještě překvapivější, než se původně očekávalo.
Zima v meteorologii začíná už prvního prosince a zdá se, že se začne projevovat už na svém startu. To, jaké s sebou přinese počasí, ovlivní polární vír, jehož chování se v poslední době začalo měnit. Právě on bude mít největší vliv na nadcházející počasí nejen v Americe, ale i v Evropě. Server Severe Weather nedávno sdílel informaci o tom, jak se polární vír bude chovat. Na začátku prosince se přesune do Hudsonova zálivu, čímž způsobí proudění chladného vzduchu do USA a evropských zemí. Informoval o tom web TN.
Jaká bude letošní zima?
Kromě toho, že se budeme potýkat s ochlazením, si budeme muset zvyknout i na občasné teplotní anomálie. Ty s sebou přinesou vysoký tlak vzduchu, který následně vytvoří proudění vzduchu ze severu směrem do střední, jižní a jihovýchodní Evropy. To poté způsobí pokles teplot. I když prosinec teprve bude začínat, počasí už o sobě stihlo dát vědět ve druhé polovině listopadu. Ve Velké Británii dokonce sněžilo tak silně, že v kombinaci s prudkým větrem způsobil sníh výpadky elektřiny v tisících domácnostech.
Ačkoliv si Velká Británie vytrpěla s posledním sněhem dost, valí se na ni další sněhová bouře. Sněhová nadílka se však nevyhne ani střední Evropě. V Belgii vyšlo varování před sněhem a ledovkou, v Rakousku zase meteorologové doporučili řidičům nasadit sněhové řetězy.
Problémům se nevyhne ani Česko
Ani Česká republika se nevyhnula problémům. Na východu země vydatně sněžilo a meteorologové kvůli tomu nakonec vydali varování pro šest krajů. Očekává se přitom, že v průběhu prosince bude sněžit ještě několikrát. Každopádně co se bílých Vánoc týká, na ty můžeme pravděpodobně zapomenout. Na Vánoce na našem území totiž podle meteorologů sněžit nebude.
To, jak přesně polární vír ovlivní průběh letošní zimy, se ukáže až časem. Obecně platí, že pokud je tento vír silný, udrží chladný vzduch v oblasti severního pólu. Naopak pokud bude vír oslaben, mrazy se poté budou šířit do nižších zeměpisných šířek. V konečném důsledku to znamená mnohem chladnější podmínky pro střední Evropu.