Pobírat v dnešní době důchod rozhodně není žádnou samozřejmostí. Je totiž potřeba splnit několik podmínek.
Události247 již v minulosti několikrát psaly o případech, kdy lidé sice dosáhnou důchodového věku, ale stát jim důchod nepřizná. Příčin to může mít několik, asi tou nejčastější ale je nedostatečný počet odpracovaných let, přesněji řečeno let, po která státu lidé odváděli, či za ně zaměstnavatel odváděl sociální pojištění.
Zamítnutí žádosti o přiznání starobního důchodu každoročně postihne tisíce Čechů. Jak vyplývá ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), například v letech 2013 až 2020 to bylo okolo 7 000 případů ročně. Mnozí přitom skutečnost, že jim například chybí zmíněné roky zaplaceného pojištění, zjistí až když jim úřad žádost o důchod zamítne. Kromě práce na černo může odpracované roky ženám ubrat třeba dlouholetá péče o děti.
Kolik let řádně zaplacených odvodů tedy lidé potřebují, aby na státní důchod měli nárok? Nyní je minimální doba pojištění pro důchod stanovena na 35 let. Ti, kteří toto kritérium nesplní, pak mohou po dalších 5 letech požádat o odložený důchod. Ovšem jen v případě, že mají zaplacených alespoň 15 let pojištění, jak psal web Seznam Zprávy. U předčasných důchodů došlo ke změně a namísto 35 let musí žadatelé muset mít zaplacených 40 let.
Rychlejší je podat žádost přes internet
Dalším důvodem, proč lidé nedostanou ani korunu ze zaslouženého důchodu, může být to, že příslušné úřady žádosti zkrátka nestíhají vyřizovat. Není to tak dávno, co sociální správa nezvládala vyřizovat žádosti o důchody v devadesáti dnech, jak jí to předepisuje zákon. Na zpracování svých žádostí tak čekalo několik tisíc lidí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka pak slíbil, že se vyřizování vrátí do zákonných lhůt do konce loňského října.
Jak psal web Novinky, to se ale nestalo. Pro seniory, kteří nemají žádné úspory, to může být obrovský problém. Nově však může pomoci to, že si lidé mohou žádosti o penzi podávat online přes internet. Stačí se přihlásit, třeba přes bankovní identitu, a vyplnit potřebné údaje. Tomu, kdo potřebuje asistenci, pomohou pracovníci České správy sociálního zabezpečené na dálku při on-line konzultaci, radí web Deník.