Právě se děje: Stovky tisíc Čechů nedostanou důchod. Stát jim prostě peníze nedá. Dotkne se to i vás?

Vláda se snaží dostat státní rozpočet do zelených čísel a rozhodla se, že státní výdaje musí osekat na minimum.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Změny dopadají také na seniory. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, mění se valorizace penzí, podmínky pro předčasný odchod do důchodu i termíny vyplácení. Většina změn navíc ovlivní Čechy spíše negativně. I když se seniorům penze od tohoto roku zvýšily, kvůli novému valorizačnímu vzorečku to je o pouhých 360 korun.

Stále se nedokáží dohodnout

Vláda také rozhodla, že pro získání řádného starobního důchodu v roce 2024 je nezbytné splnit minimální dobu pojištění, která je 35 let. Zahrnuje to období, kdy bylo z příjmů odváděno sociální pojištění. Ať už z výdělečné činnosti nebo jako náhradní doby pojištění. Mezi náhradní doby pojištění patří například péče o dítě do 4 let věku. Dále to je doba strávená na úřadu práce, studium před rokem 2010, nebo péče o závislou osobu.

Stát rozhodl: Jedna skupina Čechů nedostane z důchodu ani korunu. Dotkne se změna 2024 i vás?

Dalším velmi diskutovaným tématem je předčasný odchod do důchodu pro náročné profese. Jak píše web TN, statisíce lidí kvůli tomu zatím stále žijí v nejistotě, že na předčasný důchod nebudou mít nárok. Stát by jim v takovém případě nedal žádné peníze. Podle návrhu ministra Jurečky by totiž v rámci třetí kategorie náročnosti do předčasného důchodu mohlo jít zhruba 120 tisíc lidí z celkového počtu 450 tisíc.

Jak dále napsal web TN, odbory a zaměstnavatelé se ale ani po pondělním jednání tripartity neshodli na náročných profesích, které by měly chodit dřív do penze. Upozornil na to také web České noviny.

Důchod jako téma číslo jedna

Podle zaměstnavatelů by se dřívější důchod bez krácení částky měl zavést ve dvou fázích, a to nejprve pro pracovníky takzvané čtvrté kategorie a později po dalších propočtech pro část kategorie třetí. Odbory jsou však proti a prosazují dřívější penze pro celou čtvrtou i třetí kategorii. Připravovaný návrh je podle ministra práce Mariana Jurečky uprostřed a podrobně chce záměr představit tento týden, píší dále České noviny.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Důchody jsou v ČR dlouhodobě hojně diskutovaným tématem

Mezi náročné profese patří například lidé pracující v hutnictví, v náročných teplotních a fyzických podmínkách, zvedání a manipulace s těžkými břemeny, práce v podzemí za zvýšených teplot, fyzicky náročná práce, která znamená větší fyzické opotřebení,“ cituje web Novinky Jurečku. „Nechápu, co jim na tom tak trvá. Co budou tito lidé jako dělat, než se vláda dohodne na tom, kdo má na tento důchod právo? Měli by si to sami zkusit pracovat v takových podmínkách,“ řekl k tomu Událostem247 pan Honza.

Co si o výše zmíněných skutečnostech myslíte vy? Řekněte nám váš názor v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články