Pozor: Za tažné zařízení na autě hrozí tučná pokuta. 90 % řidičů o tom vůbec neví, doplácí na to dnes a denně

Až 2 500 korun vysoká sankce může hrozit za pouhé nesundání tažného zařízení. A to není jediná pokuta, která v souvislosti s tím hrozí.

i Zdroj fotografie: Riley/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Tažná zařízení používá spousta Čechů. Na takzvané kouli za svým autem tahají například vozíky a nákladem, karavany či na ní mají třeba upevněné nosiče na kola. Většina z nich ale dost možná vůbec netuší, že používání tažných zařízení má i svá pravidla, která je třeba dodržovat.

Některá tažná zařízení se musí sundávat

Jak již dříve psaly Události247, tažná zařízení se dělí do několika kategorií. Pevná zůstávají na autě namontovaná trvale. Odnímatelná jsou pak ale řidiči povinní ze svých vozů sundávat. Mělo by to jít bez nutnosti používat další nářadí. Lidé by tak měli učinit vždy, když nepřeváží náklad.

Používáte na autě tažné zařízení? Ani o tom nevíte, ale hrozí vám za to od policie mastná pokuta. Jediná jízda autem a už se vezete

iZdroj fotografie: SeppVei/ Creative Commons / CC-BY-SA
Tažné zařízení má na autě spousta lidí

Jak upozorňuje server CNN Prima News, za jízdu s nevyužívaným odnímatelným tažným zařízením hrozí motoristům pokuta až 2 500 korun. A pokud by například došlo n nehodě, pojišťovny na základě tohoto prohřešku dokonce mohou odmítnout vyplatit pojistku.

Řidičům mohou hrozit i další pokuty

Příkladem jsou situace, kdy řidiči na tažném zařízení vozí již zmíněná kola. Jak totiž upozorňuje web Deník, na těchto nosičích musí být umístěna registrační značka auta (SPZ), která musí být dobře čitelná. Využít lze buď tu, která je běžně vzadu na autě, anebo požádat o výrobu třetí značky. Když ale na nosiči nebude, opět mohou lidem hrozit pokuty.

Za tažné zařízení na autě vám policie udělí obří pokutu: Řidiči o málo známém zákoně vůbec neví. Pak na to šeredně doplácí

iZdroj fotografie: Holger Jakobs/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokuta hrozí i za nesprávně zajištěné tažné zařízení

A neméně důležitá je samozřejmě také správná manipulace se zařízením či nosiči na něm umístěnými. Nesprávné zacházení totiž může být zdrojem pokuty i nebezpečí. Příkladem je příběh řidiče na Plzeňsku, o němž v minulosti informoval web Policie ČR. Muž totiž tažné zařízení podle všeho špatně upevnil a nedostatečně ho zkontroloval, kvůli čemuž se mu pak za jízdy uvolnilo. Kromě poničeného vozíku a nákladu pak musel zaplatit pokutu, kterou mu za tento prohřešek policisté udělili.

Používáte tažné zařízení? A jaký máte druh?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články