Vytahovat tyto spotřebiče ze zásuvky je nesmysl. Snižujete tím jejich životnost, navíc ještě zaplatíte víc

Odpojovat spotřebiče má ve zvyku spousta Čechů, ale je to skutečně potřeba? Podle expertů jde o velkou chybu.

i Zdroj fotografie: ברוך שם / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Většina lidí má při odchodu z domu ve zvyku vytahovat ze zásuvky některé spotřebiče. Děláme to většinou před tím, než odjedeme z domu na delší dobu, a snažíme se tak zamezit vyhoření. Pravda je však taková, že drtivá většina spotřebičů by se ze zásuvky vůbec neměla vytahovat. Nejen že je to téměř vždy zbytečné, ale hlavně se tím snižuje jejich životnost. Odborníci dokonce tvrdí, že učinit takový krok je opravdová hloupost. Informoval o tom web USA Today.

Co neodpojovat

Mnoho lidí odpojuje spotřebiče ze zásuvky, protože mají obavy z možných problémů, pokud by tak neučinili. Podle odborníků ale není vždy nutné všechno odpojovat. Navíc časté vytahování z elektrické sítě může dokonce zkrátit životnost některých zařízení. K lepšímu pochopení této problematiky je dobré řídit se doporučeními odborníků, což vám může ušetřit nejen starosti, ale i peníze. Například televize patří mezi zařízení, která už dnes není nutné odpojovat.

Češi, kteří mají v kuchyni tento spotřebič, riskují vyhoření domácnosti. Kdo ho po použití nevypojí, ten riskuje

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odpojení některých spotřebičů je podle expertů velkou chybou

Tento návyk vznikl v době, kdy starší modely neměly ochranu proti přehřátí a mohly se snadno poškodit, pokud zůstaly zapojené. Moderní televize však takové problémy nemají, a naopak časté odpojování ze sítě může jejich životnost zkrátit. Podobně jako televize by se neměl z elektrické sítě pravidelně odpojovat ani Wi-Fi modem. Pokud máte obavy, stačí jej vypnout tlačítkem přímo na zařízení, což je bezpečnější způsob, než jej neustále vytahovat ze zásuvky. Stejně tak takzvané „bílé spotřebiče“, jako jsou pračka, mikrovlnná trouba, sušička nebo bojler, je lepší nechat zapojené.

Proč neodpojovat spotřebiče

Odpojování spotřebičů není zvykem jen z hlediska bezpečnosti, ale také z hlediska financí. Je to logické – nač mít přece v zásuvce zapojené spotřebiče, když budeme mimo domov několik týdnů? Jenže právě jejich odpojování, zvlášť pokud je časté, může snížit jejich výkonnost a zároveň zvýšit jejich spotřebu, což nás v konečném výsledku vyjde mnohem dráž.

Jak ušetřit za elektřinu? Seznam spotřebičů, na které si dát největší pozor

iZdroj fotografie: Pittigrilli/ Creative Commons / CC-BY-SA
Častým odpojováním ze zásuvky můžete svůj spotřebič zničit

Odpojení ze zásuvky je vhodné pouze v případě, že máte podezření na špatné uzemnění nebo pokud zásuvka nesplňuje bezpečnostní standardy. V takových situacích může být vypnutí ze sítě jediným způsobem, jak ochránit sebe i zařízení. Dodržováním těchto zásad zajistíte, že vaše spotřebiče budou fungovat spolehlivě a jejich životnost se nezkrátí zbytečným odpojováním.

Jaké spotřebiče odpojujete ze zásuvky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články