Někteří zaměstnanci si od ledna 2025 mohou sami plánovat pracovní dobu. Kdo tuto možnost dostane?

Kdybyste měli možnost plánovat si sami vlastní směny, využili byste ji? Možná k tomu totiž v roce 2025 dostanete příležitost.

i Zdroj fotografie: Munikmoon/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Představte si, že vám zaměstnavatel řekne, že si můžete sami naplánovat své směny. Jedinou podmínkou je, abyste splnili přesný počet hodin. Jak si pak svých, dejme tomu, 160 hodin naplánujete, je už pak čistě na vás. Pro některé to může znít neuvěřitelně, ale něco takového skutečně možné je, a někteří čeští zaměstnanci tuto možnost podle webu E15 skutečně dostanou. Na koho tato výhoda čeká?

Zaměstnanci a pracovní doba

Rozvržení pracovní doby je většinou plně v rukou zaměstnavatele, který určuje jak začátek, tak konec směn. I když už nyní existuje možnost pružné pracovní doby s pevně stanovenou dobou přítomnosti, samostatné plánování směn bylo dosud přístupné pouze těm, kteří pracují na dálku. Tuto možnost dostávají většinou jedinci pracující na homeoffice. Od roku 2025 však tento způsob organizace práce bude dostupný všem zaměstnancům, pokud na něm bude mezi oběma stranami shoda.

1 z 10 lidí vyhodí z práce. Na dlažbě skončí velká spousta lidí

iZdroj fotografie: Megan Hernandez/ Creative Commons / CC-BY-SA
Někteří zaměstnanci si sami budou plánovat pracovní dobu

Možnost samostatného plánování pracovní doby není žádnou novinkou. Dlouhou dobu už funguje například v Dánsku, Rakousku či Německu. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky jde o krok směrem k modernějšímu pracovnímu trhu s důrazem na variabilní pracovní vztahy. Nová pravidla umožní zaměstnavatelům nastavit tzv. vyrovnávací období, tedy dobu, během níž musí zaměstnanec odpracovat předem dohodnutý počet hodin. Toto období může být půlroční (26 týdnů) nebo roční (52 týdnů).

Jak to funguje

V rámci samorozvrhování budou platit pouze vybraná pravidla týkající se pracovní doby, například maximální délky směny. Zaměstnanec si může například naplánovat intenzivnější pracovní týdny s delšími směnami, následované týdny s menší pracovní zátěží, pokud to jeho situace dovoluje. Během vyrovnávacího období se pak kontroluje, zda odpracovaný čas odpovídá sjednaným podmínkám.

300 milionů lidí v USA a v Evropě může kvůli AI skončit bez práce

iZdroj fotografie: коворкинг-пространство Зона действия/ Creative Commons / CC-BY-SA
Krach firmy je vždycky nepříjemný. Jak pro šéfy, tak zaměstnance, kteří si musí najít novou práci

Pokud zaměstnavatel dojde k závěru, že samostatné rozvržení pracovní doby není přínosné, může tuto dohodu ukončit i bez uvedení důvodu. Pokud však zaměstnanec bude pevně dodržovat předem stanovený počet hodin a bude svou práci řádně vykonávat, pak mu privilegium samostatného plánování směn zůstane. Získat tuto možnost přitom není nic obtížného – pokud to zaměstnavatel umožňuje, stačí si o ni zažádat a uzavřít s ním novou smlouvu.

Brali byste možnost plánovat si sami směny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články