V některých mincích se může skrývat skutečně velké bohatství. Sběratelé za ně neváhají zaplatit klidně i stovky tisíc korun.
Některé svou odlišností zaujmou už na první pohled, u jiných se unikátnost ukáže až po bližším prozkoumání. Pro sběratele to ale nehraje žádnou roli. Ceny vybraných, sběratelsky hodnotných mincí mohou dosahovat i stovek tisíc či dokonce milionů korun. Důvodem může být chyba v ražbě nebo třeba nízký počet dochovaných kusů.
Cena těchto mincí je obrovská
Začněme s mincemi, které již sice v dnešní době nejsou platné, pro sběratele ale svou cenu rozhodně neztrácí. Jsou to haléře. A některé z nich mohou mít obrovskou hodnotu. Příkladem je 25haléř ze zkušební ražby z roku 1932. Jeho cena může být i více než 100 tisíc korun, píše web TN.
Ještě o úroveň vyšší cenu pak má 5haléř z roku 1924. Těchto mincí vzniklo jen velmi malé množství, přičemž do dnešní doby se dochovalo už jen pár kusů. Jeho hodnota se může pohybovat ve vyšších statisících korun. Rekord pak pochozí z loňské dražby, kdy se 5haléř prodal za 1,55 milionu korun, jak informovaly Události247.
Vzácné jsou i další mince
Třeba desetikoruna z roku 1993. Ta je zajímavá tím, že má na sobě písmena Kč vyražena menším písmem, než je v dnešní době obvyklé. Šlo totiž o jakýsi prototyp, prvotní návrh, který se následně ještě upravoval. A i cena těchto mincí je vysoká. V roce 2022 se jedna prodala za 615 tisíc korun, připomíná server CNN Prima News.
A na závěr zmiňme ještě jednu českou raritu, a tou je 20korunová mince s chybně vyraženou lícovou stranou. Na obou stranách je totiž vyražen rubový motiv, tedy obrázek svatého Václava na koni a nápis 20 Kč. Druhá strana, mimo jiné i s letopočtem vzniku, na ní zcela chybí. A právě díky této chybě má mince cenu v řádu stovek tisíc korun, jak psaly Události247. Pokud by tedy nějaký šťastlivec některou z těchto mincí našel, může si být jistý, že na jejím prodeji slušně vydělá.