Máte ve vaší peněžence jednu z těchto bankovek? Zpozorněte, za jednu z nich dostanete přes 100 000 Kč

O tom, že naše peněženky mohou někdy skrývat nevídané poklady, jsme vás na Událostech247 informovali už několikrát.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Představte si, že jdete na nákup a u pokladny se dozvíte, že platíte bankovkami, kterým už skončila platnost. V oběhu takových bankovek stále kolují desítky milionů kusů. Při placení je pak od vás už nemusí žádný obchodník přijmout, jak jsme na Událostech247 upozornili už dříve. V červnu 2022 například skončila platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999.

Pozor na neplatné peníze

Dobrou zprávou je, že až do 30. června 2024 je možné tyto neplatné bankovky vyměnit na pokladnách všech úvěrových institucí, které provádějí pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních České národní banky (ČNB). Banka o tom informuje na svém webu. Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB. banka se obměnou bankovek snaží neustále zvyšovat jejich ochranu proti padělání.

Na pohled běžná mince, která má hodnotu přes 500 000 Kč. Rychle se podívejte do peněženky, jestli ji tam náhodou nemáte

Upozornili jsme také na to, že pokud máte doma schované nějaké peníze, raději byste si je měli zkontrolovat. Uvedené bankovky poznáte především podle ochranného proužku. Přesné typy, kterým skončila platnost, najdete například na webu Peníze. Podle zákona o oběhu bankovek a mincí mohou od 1. července 2022 přijímat zneplatněné bankovky pouze úvěrové instituce, které provádějí pokladní operace, například pokladny v bankách, a Česká národní banka.

Které bankovky vám vydělají peníze

Neplatné peníze vám však také mohou pěkně vydělat. Například desetikoruna, která byla v oběhu téměř 27 let, od roku 1961 do konce června 1988, v Československu. Tato bankovka se dnes často nabízí za cenu kolem 100 až 300 korun. Hodnota může být ovlivněna sérií a celkovým stavem bankovky. Pokud by existoval exemplář v nepoškozeném stavu, který nebyl v oběhu, tam by se cena takové bankovky mohla vyšplhat až do stovek tisíc korun, upozornil web ADBZ.

iZdroj fotografie: Schlaghecken Josef / Creative Commons / CC0
Nejenom bankovky, ale i některé mince a haléře mají astronomickou hodnotu

Cenná je i stokoruna zdobená motivem dělníka a družstevnice na přední straně a Hradčany s Karlovým mostem na druhé, která byla v oběhu od prosince 1962 do 7. února 1993. Dnes se prodává za desetinásobek své původní hodnoty. Bankovky z roku 1961 se prodávají cca za 1 500 korun, v závislosti na sérii a stavu.

Přesný přehled těchto bankovek najdete na webu ADBZ. „Tak tu stovku doma někde určitě mám, ale zase tolik peněz mi za ni nedají, takže si ji nechám dál schovanou,“ řekla Událostem247 paní Amálie z Tišnova. Některé nepoškozené kusy se mohou prodat i za neuvěřitelných více než 100 000 korun.

Našli jste někdy ve vaší peněžence poklad? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články