Kdo uklouzne na náledí na chodníku, má nárok na odškodné. O peníze si ale musíte říct, jinak nic nedostanete

Pokud se nám stane něco, za co vlastně nemůžeme, máme v některých případech nárok na odškodné. Týká se to například zpoždění spojů nebo dovolené.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste třeba letěli letadlem a mělo několikahodinové zpoždění, máte nárok na peníze. Víte od nás, že je k tomu potřeba splnit jisté podmínky. V případě, že jste letěli do daleké destinace a letecký dopravce měl značné zpoždění, můžete si zažádat až o 14 500 korun. Pokud však k zpoždění letu dojde kvůli události, kterou aerolinka nedokázala ovlivnit, nárok na odškodné zaniká.

Nárok na odškodné není automatický

Dalším takovým případem je uklouznutí na náledí, které nás v posledních dnech dost potrápilo. To se totiž v zimě nevyhýbá ani pečlivě udržovaným chodníkům, jak upozornil server Novinky. Zlomeniny a podvrtnuté kotníky nebo poranění hlavy a páteře tak v tomto období patří mezi časté následky pádů chodců. V některých případech je možné po úrazu na ledovce získat adekvátní odškodnění od provozovatele dané komunikace.

Lidé požadují po Bohemia Energy odškodné. Vyšplhat se může až na 90 milionů korun

iZdroj fotografie: Policie ČR
Během velkých mrazů přibývá úrazů na zledovatělých cestách a chodnících

Tím je ve většině případů obec. Na peníze máte nárok i v případě, že se po pádu nezraníte, ale třeba si poškodíte oblečení nebo rozbijete mobil. Musíte si však o odškodné požádat. Vlastník dané komunikace se obecně může z této povinnosti „vyvázat“. Musí ovšem prokázat, že nebylo v jeho možnostech led odstranit, eliminovat nebo na ni alespoň upozornit. Zákon však pamatuje i na chodce. Možné následky by měli předvídat a svůj pohyb přizpůsobit stavu chodníku.

Vyplatí se obrátit na soud

Pokud na zledovatělém chodníku upadnete, jak radí web Plzeňská drbna, je nutné vše důkladně zdokumentovat, tedy vyfotit, a zaznamenat přesný čas a datum. Pomohou také svědecké výpovědi kolemjdoucích nebo záznam městské policie. Následně podejte žádost o odškodné s přesnou dokumentací na příslušný obecní úřad. Pokud ho zamítne, můžete žádost podat znovu nebo se obrátit na soud. Na podání žaloby máte tři roky.

Jezdíte vlakem, či autobusem? Pokud měl spoj zpoždění, máte nárok na velké peníze. Musíte si o ně říct

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Pokud se budete soudit o odškodné, může se vám to pěkně protáhnout

Soud se pak může pořádně protáhnout a pokud vyhrajete, na peníze si počkáte. Muž, který upadl na zledovatělém chodníku v Praze a vážně si zranil nohu, dosáhl odškodnění až po dlouhých jedenácti letech. Za pravdu mu dal až Ústavní soud a za dalších osm měsíců se dohodl s pražským magistrátem. Odškodné činilo 753 000 korun. Spolu s náklady řízení muži Praha vyplatila téměř milion korun. Informoval o tom již dříve web TN.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články