Používáte doma plyn k vytápění, či vaření? Letos kvůli tomu budete muset odevzdat více peněz. Dotkne se to statisíců Čechů

Poplatky za nejrůznější komodity se zvyšují. Kromě pohonných hmot si připlácíme také třeba za potraviny nebo energie.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

I když mnozí dodavatelé energií slibovali od nového roku zlevnění, lidé by měli počítat s tím, že v budoucnu si za energie připlatí. Jak psaly Události247, mnozí odborníci předpovídají, že po nedávném poklesu ceny energií opět půjdou nahoru. Kromě toho se chystá Energetický regulační úřad zvýšit poplatek, který Čechům zdraží plyn.

Kterých domácností se zdražení dotkne?

Plyn se ovšem zdraží desetitisícům českých domácností i bez poplatku. Kvůli aktuální situaci ve světě totiž v lednu do České republiky přestal proudit plyn plynovodem Nord Stream. Jak pro web Novinky uvedl analytik společnosti ENA Jiří Gavor, některým domácnostem kvůli tomu plyn rychle zdraží o několik procent. Ročně to mohou být tisíce korun. Pocítí to až 100 000 zákazníků. Plyn je přitom denní součástí našich životů.

Valná většina domácností v Česku přichází o 5 000 Kč každý rok. A to jen kvůli jednomu spotřebiči, který máme doma všichni

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plyn na burze prudce zdražuje. Brzy to pocítí i koncoví zákazníci

Během několika dnů tak došlo na pražské energetické burze k cenovému skoku u plynu asi o deset procent. Přes 100 000 zákazníků má přitom podle Gavora měsíční fixaci cen nebo tarify navázané na aktuální ceny na burze. Ti se spotovými cenami to podle něj pociťují už teď. Zákazníci s měsíční fixací to pocítí při dalším měsíčním vyúčtování. Zdražení se zatím nedotkne zbytku zákazníků. Tedy těch, kteří mají fixaci nebo smlouvou na dobu neurčitou.

Několik tisícovek ročně navíc

Říkáte si, o kolik si dotčené domácnosti připlatí? Podle expertů znamená nárůst cen komodity o desetinu zvýšení celkové ceny pro domácnosti o 7,5 procenta. U domácností v rodinném domě, které plynem vaří i topí a spotřebují zhruba 3000 kubíků ročně, znamená nárůst plateb asi o 4000 korun za rok. Ceníky u smluv na dobu neurčitou byly podle Gavora ve srovnání s produkty s fixací dosud drahé, a především velcí dodavatelé z toho důvodu od ledna plyn zlevnili.

Vytápíte doma tímto častým způsobem? V roce 2025 budete za energie platit astronomické částky. Dotkne se to až 75 % lidí

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Domácnosti, které využívají plyn si zřejmě letos připlatí i několik tisíc korun ročně

Současné fixace plynu s cenou okolo 1300 korun za megawatthodinu jsou podle energetického experta společnosti Ušetřeno Tomáše Vrňáka z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Zdražování zřejmě přijde ještě během tohoto čtvrtletí. Pokud se tržní ceny plynu rapidně nezmění, Vrňák odhaduje, že v polovině roku mohou ceny plynu růst na úroveň kolem 1500 až 1630 korun za megawatthodinu, což znamená až o pětinu. Toho, že by byl plynu nedostatek, se však lidé bát nemusí, dodávají Novinky.

Dotkne se to i vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články