Snad každému z nás se určitě stalo, že si koupil v obchodě výrobek, který měl však jiné složení, než výrobce uváděl na obalu.
Psali jsme například o párcích značky Pikok, které mohli zákazníci koupit v Lidlu. Byl v nich totiž zjištěn nižší obsah masa, než bylo deklarováno na obalu. Výrobce uvedl 94 procent, laboratorním vyšetřením ovšem bylo zjištěno 69,8 procenta. Párky sice nebyly zdravotně závadné, ale taky nebyly tím, za co je výrobce vydával.
Podobných výrobků je čím dál víc
Výrobci však šidí také třeba těstoviny. Psali jsme o výrobku s názvem Green Tagliatelle, který také prodával řetězec Lidl. Mělo se jednat o nesušené vaječné těstoviny se špenátem. Jak však zjistili kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce, název byl tak trochu lživý. Obsahovaly totiž podstatně nižší množství vajec, jež jaké bylo uvedeno na obalu. Nejedná se navíc o ojedinělý případ. Podobných pochybení objevili v minulosti inspektoři hned několik.
Víte od nás, že lživé informace se objevily také na obalu od špekáčků značky Clever, které prodával obchodní řetězec Billa. Výrobcem byly Kostelecké uzeniny. Inspekce zjistila, že nevyhovujícím parametrem je obsah soli ve výrobku. Ukázalo se totiž, že je vyšší, než jak výrobce uváděl na obalu. Proto není konzumace tohoto výrobku zdraví prospěšná. Dlouhodobý nadbytek soli v organismu může způsobit vyšší krevní tlak, nebo zatížit ledviny.
Méně vitamínu, než výrobce tvrdil
Teď si představte, že se snažíte dodržovat zdravý životní styl a kupujete si také zdravé potraviny, které však často bývají i dražší. Pak se však ukáže, že tyto potraviny nebyly zdaleka tak zdravé, jak se tvářily. Přesně to se stalo nedávno v prodejně Albert v Jindřichově Hradci, kam na kontrolu vyrazila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Zaměřila se mimo jiné na nesycený hydratační drink s příchutí tropického punče.
Konkrétně se jednalo o výrobek Prime hydration tropical punch od výrobce Pfaner. Inspektoři totiž zjistili, že obsah vitamínu A byl v nápoji podstatně nižší, než bylo uvedeno na obalu. Spotřebiteli tak byla od výrobce poskytnuta zavádějící informace o obsahu vitamínu A ve výrobku. Inspekce o tom informuje na svém webu, zároveň o tom informoval i Albert na svých stránkách. Nápoj navíc nepatří mezi ty nejlevnější. Balení půl litru vyjde na necelých 60 korun. Zákazník si tak tedy zaplatil za horší kvalitu.