Některá česká platidla mohou mít cenu, která dalece převyšuje jejich nominální hodnotu. Často za to může výrobní chyba.
Většina lidí peníze používá pouze jako platidlo, za nějž si mohou pořídit různé potřebné věci. Někteří však mince a bankovky využívají také coby investice a sběratelské artikly. Ty opravdu vzácné pak mohou mít hodnotu i několik set tisíc korun. Přinášíme přehled vybraných mincí a bankovek, které do této kategorie spadají.
Hodnota některých mincí může být vysoká
Příkladem je desetikoruna z roku 1993. Ta je dokonce považovaná za jednu z nejvzácnějších českých mincí vůbec. Důvod? Má na sobě vyražena písmena kč menším písmem, než je obvyklé. Díky tomu tak její hodnota může dosahovat klidně i několika set tisíc korun. Jak v minulosti psaly Události247, před 3 lety se vydražila za částku 615 tisíc korun.
Statisícovou hodnotu má pak také vzácná dvacetikoruna. Její rok výroby není přesně známý z jednoho důvodu. Na obou stranách má totiž podobiznu svatého Václava na koni. Druhá strana, na níž je obvykle právě i rok výroby, pak zcela chybí. A kolik jsou sběratelé za tento raritní kousek ochotni zaplatit? Loni se mince prodala za 120 tisíc korun, píše web TN.
Sběratelé mají zájem i o některé bankovky
Nejen u mincí může hodnota dosahovat obrovských částek. Sběratelsky ceněné jsou i některé české bankovky. Tou asi nejznámější je dvousetkoruna zvaná zairovka z roku 1993. Na ochranném proužku má totiž místo nápisu 200 Kč vytištěno Republique du Zaire, připomíná web ČT24. Díky této chybě pak může její cena atakovat i hranici půl milionu korun, jak v minulosti psaly Události247.
Nejen chyby v ražbě či tisku mincí a bankovek však tato platidla činí hodnotnými. Sběratelsky žádané jsou třeba i některé bankovky pocházející ze vzácných sérií, jichž vzniklo jen málo kusů. Příkladem je dvoutisícová bankovka ze série E, jejíž hodnota může činit klidně i 40 tisíc korun. Anebo pětisetkorunová bankovka ze série I, již lze prodat za částku okolo 15 tisíc korun, dodává server Deník.