Vzácné české mince a bankovky: Podívejte se do peněženky, zda tam jednu z nich nemáte. Za desetikorunu dostanete 600 000 Kč

Někdo z nás má občas štěstí a podaří se mu najít něco, co má velkou cenu. Poklady se často skrývají na půdách, nebo ve sklepích.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Mince a bankovky, které jsou vyražené a vytištěné s drobnou chybou, patří mezi velmi oblíbené sběratelské kousky, protože můžou mít velkou cenu. Víte od nás, že vysokou hodnotu má třeba dvacetikoruna, kterou Česká národní banka vydala k výročí 100 let od vzniku republiky.

Co dělat, pokud najdete unikát

Vydělat se dá také na prodeji sběratelských mincí z roku 2019, na kterých jsou vyobrazeny významné osobnosti z finančního sektoru, a to Alois Rašín, Vilém Pospíšil a Karel Engliš. Psali jsme, že unikátní je také dvousetkorunová bankovka s chybně vytištěným ochranným metalickým proužkem. Namísto nápisu 200 Kč je zde totiž vytištěno Republique du Zaire a díky tomu je snadno rozpoznatelná. „Měla jsem štěstí a jednu vzácnou bankovku jsem v peněžence našla. Zatím jsem ji ale neprodala,“ říká Událostem247 paní Jana z Boskovic.

Musíte se okamžitě podívat do peněženky. Pokud tam najdete tuhle 20 Kč minci, máte nárok na 480 000 korun

Tento unikát přitom vzniknul kvůli chybě německého prodejce kotoučků, u kterého Státní tiskárna cenin nakupovala a který do zásilky s kotoučky jeden s uvedeným nápisem přimíchal. V roce 2016 se „zairovka“ vydražila za 160 tisíc korun, v roce 2022 dokonce za neuvěřitelných 750 tisíc. Pokud byste měli štěstí a vzácnou bankovku našli, je třeba vyhledat odborníka. Na internetu je k dohledání spousta numismatických poraden a také soudní znalci, kteří potvrdí, že jde o vzácný kus.

Vzácných mincí a bankovek kolují mezi lidmi hned několik kusů

Jednou z nejvzácnějších aktuálně používaných mincí, které unikly do oběhu, je desetikoruna z roku 1993 s malým „kč“. Její cena se šplhá až do statisíců korun, jak upozornil web TN. Aukční rekord je 615 tisíc korun. Rekordem sálových aukcí je ovšem dražba aukčního domu Macho & Chlapovič, kdy se tato mince prodala v přepočtu za 440 tisíc korun, s aukční přirážkou tak za ni nový majitel zaplatil skoro 530 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Zjistit, zda jste majiteli vzácné bankovky nebo mince můžete jedině tím, že se podíváte do peněženky, či jiného místa, kde si peníze uschováváte

Jak od nás víte, do oběhu se mohou dostat i chybně vytištěné bankovky. Jednou z nich je třeba stokoruna bez vodoznaku. Mezi sběrateli je také velmi oblíbená stokoruna s vodoznakem, na kterém se ale Karel IV. dívá na špatnou stranu, tedy doleva. Cena takové stokoruny je několik tisíc korun. Vodoznaky však mohou chybět i na jiných bankovkách, píše TN. Mezi pětistovkami je nejvzácnější série Z 01, která už dnes neplatí. Její cena se může vyšplhat do desítek tisíc korun.

Našli jste v peněžence někdy vzácnou minci, či bankovku? Dejte nám to vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články