Kdo každý rok nedodrží tuto povinnost týkající se vytápění, může dostat mastnou pokutu.
Topná sezóna je v plném proudu a mnozí lidé mají možná za to, že když jejich kotel či kamna topí, je vše v pořádku. To ale bohužel nestačí. Některým totiž mohu hrozit mastné pokuty, a to třeba i přesto, že vše funguje dobře. Stačí, že používají komín a nemají tento důležitý dokument dokládající jeho pravidelné zkontrolování odborníkem.
Kdo má komín, musí jej nechat zkontrolovat
Mnozí lidé pravidelnou údržbu a kontroly komínu podceňují. To se jim ale nemusí vyplatit. Jak píše web iDnes, v krajním případě může dojít třeba i k požáru. A kromě toho pak za nedodržení pravidelné kontroly hrozí mastná pokuta od hasičů. Běžným lidem, tedy fyzickým osobám mohou udělit sankci 10 tisíc korun, firmám, respektive právnickým osobám pak dokonce až 100 tisíc korun.
A jak tedy komín správně udržovat a mít vše v pořádku? Podle zákona musí být komín pravidelně kontrolován, ve většině případů alespoň 1krát za rok. U některých typů kotlů pak může být frekvence prodloužena na 2 roky, u jiných může být naopak kontrola nutná i 2krát ročně. Kominík všechny spalinové cesty důkladně prohlédne, vyčistí a následně vystaví dokument o kontrole.
Někdy kontrola nestačí
Pokud lidé začnou používat nový komín nebo třeba připojí nový kotel, běžná kontrola, o níž jsme psali výše, nestačí. V takovou chvíli totiž potřebují revizi komína. Kominík nejenže zkontroluje komín, ale také změny a novinky porovná s projektovou dokumentací, ověří identifikační známky kotle a další.
A na závěr zmiňme ještě jeden případ, kdy může být komín, respektive kotel důvodem k udělení pokuty. Jak již dříve psaly Události247, od loňského září je zakázáno používat kotle 1. a 2. emisní třídy. Kdo by je doma stále měl a topil jimi, může za to od úředníků dostat pokutu 50 tisíc korun. A to dokonce opakovaně.