Přivolá zadání PIN kódu pozpátku policii? Banky se k častému dotazu vyjádřily

Na internetu se opět začala šířit falešná zpráva o zadávání PINu pozpátku. Proč ji lidé věří a kde se tento hoax vlastně vzal?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Naše redakce Události247 vás často informuje o nejrůznějších podvodech a snaží se vám přinášet aktuální rady odborníků, jak se proti nim bránit. Bohužel některé praktiky a způsoby, které nás mají chránit, jsou nesmyslné a nefunkční. Nedávno na mě například vyskočila na Facebooku zpráva o tom, že když člověk zadá do bankomatu PIN od své karty pozpátku, pak na místo okamžitě přijede policie. Údajně se má jednat o bezpečnostní systém, který člověka ochrání před přepadením. Rozhodl jsem se tedy pátrat po tom, jaká je vlastně pravda, a přišel jsem na velmi zajímavé informace.

Safety PIN

Na sociálních sítích se dlouhodobě (od roku 2006) šíří tvrzení, že pokud vás někdo přinutí vybrat peníze z bankomatu, stačí zadat svůj PIN v opačném pořadí a automat okamžitě přivolá policii, vyfotografuje pachatele a hotovost ponechá zablokovanou ve výdejním slotu. Zní to jako zajímavé a funkční bezpečnostní opatření, jehož implementace by nás mohla ochránit před krádeží. Pravda je však taková, že toto tvrzení je falešné a rozhodně byste mu neměli věřit.

Varovala před ním například Česká spořitelna už v roce 2009. „Někdo to vymýšlí a pak se to řetězově šíří po internetu. Svým klientům proto posíláme e-maily, ve kterých je žádáme, aby podobným zprávám nevěřili,“ řekla tenkrát Kristýna Havligerová z tiskového oddělení České spořitelny. Jak ale toto falešné tvrzení vlastně vzniklo?

Když zadáte do bankomatu PIN pozpátku, prý na místo přijdete policie. Je tomu opravdu tak?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na internetu se opět začal šířit hoax o zadávání PINu pozpátku

Během pátrání po internetu jsem narazil na článek z webu AP News, ve kterém jsem se dočetl, že takový bezpečnostní systém se skutečně zvažoval a dokonce na něj existuje patent. Systém nese název Safety PIN a nechal si ho v březnu roku 1998 patentovat bývalý vojenský policista Joseph Zingher. Dokazuje to i oficiální zpráva Federální obchodní komise z roku 2010. Přestože tento koncept prezentoval různým bankám, nikde se ho nepodařilo implementovat. Jedním z důvodů byla skutečnost, že obsahoval spoustu chyb.

Systém má mnoho vad

Podle zprávy Federální obchodní komise z roku 2010 nebylo prokázáno, že by podobná technologie měla výrazný dopad na kriminalitu spojenou s bankomaty. I když myšlenka zadávání obráceného PINu působí jako chytré bezpečnostní opatření, v realitě nefunguje a zřejmě nikdy fungovat nebude. Už jen skutečnost, že existují číselné kombinace, které pozpátku vypadají stejně jako ve správném pořadí – například 7337, jasně poukazuje na to, že má tento systém spoustu chyb.

Letos už nebudou bankomaty takové, jak je známe. Na způsob, jakým doteď fungovaly, můžeme pomalu zapomenout

iZdroj fotografie: Depositphotos
Myšlenka Safety PINu je sice zajímavá, obsahuje však spoustu chyb

Vůbec nejlepším postupem v případě přepadení u bankomatu je neklást odpor a vybrat hotovost, kterou útočník požaduje. Teprve poté, až budete v bezpečí, zavolejte policii. Podle policejního oddělení ve Spotswoodu v Americe je také důležité dodržovat bezpečnostní pravidla. V první řadě byste nikdy neměli vybírat hotovost v noci. Pokud plánujete vybírat peníze z bankomatu, pak ideálně za dne a v doprovodu další osoby. Záměrně byste měli vybírat ty bankomaty, které se nacházejí v centru města a poblíž kterých se nachází mnoho případných očitých svědků.

Narazili jste někdy už na podobnou řetězovou zprávu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články