Fotovoltaika měla být krokem k energetické soběstačnosti a úsporám. Místo toho se pro mnohé domácnosti v Česku může stát noční můrou.
Fotovoltaika se v posledních letech stala obrovským hitem. Jednak majitelům šetří peníze, ale dokonce jim může i vydělat. Další výhodou je také skutečnost, že je šetrná k životnímu prostředí. Její popularita je v dnešní době dokonce na takové úrovni, že se prodává v obyčejných obchodech. Jak redakce Událostí247 informovala, dnes si ji můžete pořídit například i v německém Lidlu. Každopádně vlastnit fotovoltaické panely není žádná sranda a každý majitel musí dodržovat důležitá pravidla – v opačném případě hrozí postih.
Fotovoltaika s sebou přináší problémy
Fotovoltaika jako taková je skvělým pomocníkem, který nám dokáže ušetřit a také vydělat spoustu peněz. Její majitelé však v budoucnu mohou čelit velkým problémům. Jednak po čase může ztrácet svou efektivitu a účinnost, ale také může být v některých případech nebezpečná. Objevily se totiž případy, kdy se solární panely vznítily a způsobily nemalé škody na majetku. Do toho musí majitelé navíc splňovat hned několik důležitých pravidel.
Jak redakce Událostí247 zjistila, od 1. července 2025 vstupuje v platnost novinka, která požaduje, aby každá domácí fotovoltaika měla dva samostatné EAN kódy – jeden pro výrobu a druhý pro spotřebu. Zároveň musí být uzavřena smlouva s obchodníkem, který převezme odpovědnost za odchylku mezi plánovanou a skutečnou výrobou. Bez této smlouvy hrozí pokuty, a to ve výši několika stovek korun měsíčně.
„Bez tohoto kroku nelze elektřinu prodávat ani sdílet. Týká se to ale i těch, kdo přetoky smluvně povolené nemají. Všem, kdo si obchodníka nesjednají, hrozí riziko neoprávněné dodávky do sítě,“ prozradila pro Novinky Alice Horáková ze Skupiny ČEZ.
Na co si dát pozor
Jak uvádí web zpravodajský server Novinky, každý majitel fotovoltaiky si musí zkontrolovat, zda má přidělený nový výrobní EAN. Ti, kteří si své solární panely připojovali po 1. červenci roku 2024, ho mají ve smlouvě. Naopak ti, kteří si nainstalovali voltaiku před zmíněným datem, mají výrobní EAN od svého distributora. V případě, že výrobní EAN nemáte, je důležité kontaktovat distributora a vyřešit celý problém se svým obchodníkem, tedy dodavatelem elektřiny, který pak za vás převezme odpovědnost za odchylku.
Majitelé domácích solárních elektráren by si měli dávat pozor – připojení fotovoltaiky k síti a přetoky přebytků nejsou automatickou záležitostí. Zapojení do sítě musí nejprve schválit místní distributor, který spravuje danou oblast. A to na základě toho, zda v síti existuje dostatečná kapacita pro rezervovaný výkon. Pokud by totiž došlo k jejímu přetížení, mohlo by to vést až k blackoutu – tedy úplnému výpadku dodávek elektřiny.
Patříte mezi majitele fotovoltaiky?


