Stát bude mít možná levnější plyn i elektřinu. Vláda chce zřídit státního obchodníka s energiemi

Česká republika právě zažívá třetí nejrychlejší zdražování ze všech zemí Evropské unie. Velký podíl na tom mají také ceny elektřiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce vytvořit státního obchodníka s energiemi, píše Echo24. Sloužit by měl především pro nákup plynu a do budoucna možná i dalších energií, informuje dále Echo24. Cílem státního obchodníka bude také zvýšení energetické bezpečnosti a vlivu státu na zásobách plynu v Česku.

Domácností s vyššími příjmy se podpora nedotkne

Zvláštní energetický tarif má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Jak píše Aktuálně, určený by byl nejen pro obyvatele s nízkými příjmy, ale zřejmě také pro střední třídu. Domácnosti, které mají vyšší příjmy, ministerstvo podporovat neplánuje. Včera to podle Aktuálně řekl bez bližších podrobností ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Ministerstvo chce připravit tarif, který bude pro domácnosti administrativně jednoduchý a zároveň jim pomůže s vysokými cenami, píše Aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Energie

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, Česko by tak díky tomu mohlo plyn nakupovat za nižší ceny, informuje Echo24. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu, píše Echo24. Jeho přesnou podobu resort teprve projednává. Takzvaný sociální energetický tarif pak nejdříve projedná Síkela s ostatními ministry. Zvláštní tarif by měla během pár týdnů posvětit i Sněmovna.

Poloprázdné zásobníky plynu

Energetická krize se prohlubuje a začíná to působit obrovský sociální problém,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Proto je nutné, aby stát zasáhl a pomohl nejpotřebnějším. Zřízení sociálního tarifu, který bude výhodnější, je cesta, jak tuto krizi překonat. Není to podle mě opatření, které by mělo být dlouhodobě ukotvené v našem systému, ale právě v době energetické krize by se mělo aktivovat,“ dodal Křeček pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hořící plyn na sporáku

Koncem dubna vydal ministr průmyslu Síkela mimořádné opatření, které stanovuje, že zásobníky plynu budou před letošní topnou sezonou naplněné nejméně z 80 procent, připomínají České noviny. Podle dat organizace Gas Infrastructure Europe, která sdružuje evropské provozovatele plynárenských infrastruktur, jsou aktuálně zásobníky naplněné zhruba z poloviny. Síkela pro České noviny řekl, že v zásobnících je asi 1,44 miliardy metrů krychlových plynu, jejich celková kapacita je 2,8 miliardy metrů krychlových.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články