Novému podvodu podlehly již desítky Čechů. Redakce Událostí247 zjistila, podle čeho poznat, že se o podvod jedná.
Redakce Událostí247 již dříve upozornila na různé typy podvodů zneužívající například jména bank nebo státních institucí. Velmi osvědčené jsou také investiční podvody. Jak redakce Událostí247 zjistila z dat společnosti ESET, mezi loňským červnem až listopadem se jejich množství oproti předešlému pololetí zvýšilo o 335 procent. Tentokrát zašli ale podvodníci ještě dál a pro své praktiky se rozhodli využít policii. Kdo si na ně nedá pozor, může během chvíle přijít o veškeré úspory. Varuje přes tím i samotná policie.
Používají falešné policejní průkazy
O podvodnících, kteří se vydávají za policisty, policie na svém webu varovala již letos v lednu, jak zjistila redakce Událostí247. Jako záminku zločinci používají to, že se snaží lidi ochránit před vzetím falešného úvěru na jejich jméno. Aby mohli věc důkladně prošetřit, postupně žádají o sdílení obrazovky a polohy a poté o to, aby se lidé na svém zařízení přihlásili do své banky. Výjimkou nejsou ani rady, aby lidé přeposlali peníze na jiný, podle podvodníků bezpečný účet. Cílem je však jediné, a sice okrást je o peníze.
Nejdříve své oběti osloví telefonicky, poté komunikaci přesměrují na WhatsApp. Aby zvýšili důvěryhodnost, prokazují se dokonce i policejním průkazem, který je však falešný. Právě to je podle redakce Událostí247 velmi zrádné a na mnoho lidí to může zapůsobit. Následně už ztratí veškerou obezřetnost, protože mají za to, že komunikují s příslušníkem policie a nic jim tedy nehrozí. Opak je ale pravdou.
Policie před podvody varuje i nadále
Jak redakce Událostí247 dále zjistila na facebooku české policie, počet těchto podvodů narůstá. V posledních týdnech již se takto podvodníkům podařilo okrást přes 100 Čechů, které obrali o miliony korun. Pokud tedy někomu tato falešná policie zavolá, rozhodně by lidé neměli v komunikaci pokračovat. A už vůbec ne sdělovat své citlivé osobní údaje.
A jak falešného policistu odhalit a poznat, že není pravý? Jak redakce Událostí247 ověřila z informací policie, po lidech policisté nikdy nepožadují žádné manipulace s penězi, ať už virtuální nebo fyzické. Požadavky o převod financí na jiný, rádoby bezpečný účet by tak měly být výstražným znamením, že něco není v pořádku a nejspíš půjde o podvod.
Setkali jste se s podobným podvodem?


