Pokud doma máte prodlužovací kabel, zaručeně v něm máte zapojených hned několik spotřebičů. Dejte si však pozor, může to dopadnout špatně.
V redakci Událostí247 jsme se nedávno zabývali spotřebiči, které byste vůbec neměli vypojovat ze zásuvky. Chápeme, většina z nás chce kvůli vysokým cenám za energie ušetřit co nejdříve, ale v případě televize nebo například Wi-Fi modemu jde o opravdu zbytečný a v některých případech i velmi špatný krok. Dnes se budeme věnovat podobnému tématu a tentokrát se podíváme na to, které spotřebiče za žádnou cenu nepatří do prodlužovaček. Věřte nebo ne, i používání obyčejné prodlužovačky má totiž důležitá pravidla.
Pomocník jménem prodlužovačka
Prodlužovačka je dobrý sluha, ale zlý pán. Ano, v místnostech, kde jsou pouze dvě jednotné zásuvky, nám může skutečně pomoci – koneckonců, pokud máme více spotřebičů na jednom místě, pak je skvělým sluhou. Pokud do ní ale zapojíme spotřebič, který by v ní za žádnou cenu neměl být, může se proměnit ve zlého pána. Na první pohled neškodné řešení nedostatku zásuvek totiž může vést k velmi vážným následkům.
Místo toho, aby lidé volali odborníka na přidání nové zásuvky, často zvolí jednodušší a také pochopitelně levnější cestu – připojí další spotřebič do prodlužovačky. Někdy jednu, jindy jich použijí několik za sebou. To vše proto, aby mohli mít v provozu více zařízení, než na kolik je původní rozvod navržen. Tady ale nastává problém – jak redakce Událostí247 zjistila, existují spotřebiče, které byste nikdy neměli do prodlužovačky zapojovat.
„Na prodlužovačkách není nic špatného, musí se však používat správně. Rozhodně byste do nich neměli zapojovat výkonné spotřebiče, jelikož mohou prodlužovací kabel velmi rychle přetížit. Kromě toho prodlužovací kabely mohou ohrozit výkon některých spotřebičů, může dojít k jejich přehřátí, zvýšené spotřebě energie a také požáru,“ řekl Událostem247 ostravský elektrikář Kamil J.
Které spotřebiče nepatří do prodlužovačky
V první řadě je důležité si uvědomit, že každá prodlužovačka má své limity a je určena především pro spotřebiče s nízkou spotřebou. Ideálně se do nich hodí nabíječky, lampičky či také počítače. Problém nastává, když někdo do prodlužovačky zapojí výkonné přístroje, které vyžadují velké množství energie. Jak uvádí Deník, mezi takové spotřebiče patří například ledničky, mrazničky, pračky a myčky nádobí. Pro tyto spotřebiče byste měli vyčlenit klasickou jednotnou zásuvku.
Pozor byste si měli dát i na menší spotřebiče, které jsou však náročné – mezi ně se řadí například ty, které využívají elektřinu ke generování tepla. Konkrétně jde pak o mikrovlnné trouby, kávovary, rychlovarné konvice či toustovače. Pamatujte tedy do budoucna, že prodlužovačky by měly sloužit pouze pro nenáročná zařízení, jako jsou nabíječky nebo lampičky. V opačném případě, pokud prodlužovací kabel přetížíte, může to dopadnout špatně.
Máte doma prodlužovací kabel?

