Stát rozhodl: Tyto rohlíky si už v obchodech jako Albert, Lidl či Kaufland nikdy nekoupíte

Milovníci rohlíků, zpozorněte. Existují druhy pečiva, které by za žádnou cenu neměly supermarkety prodávat. Týká se to právě i rohlíků, dejte si na to pozor.

i Zdroj fotografie: Chmee2/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Co se pečiva jako takového týká, redakce Událostí247 se mu věnovala už v několika článcích. Naposledy jsme řešili jeho kvalitu a také jsme si rozebrali pravidla, která obecně musí pečené produkty splňovat, aby mohly být v supermarketech prodávány. To se samozřejmě týká i rohlíků. Pokud totiž takový obyčejný rohlík nesplní určité normy, prodejci by ho nikdy neměli ve svých obchodech prodávat.

Tento rohlík už v obchodech neuvidíte

Rohlík je jakýmsi symbolem českých snídaní, obědů a svačin. Není nic lepšího než si vzít kus rohlíku se šunkou nebo třeba s marmeládou. Taková rychlá svačinka, která zasytí a nemusí se připravovat déle než několik minut, potěší naprosto každého. Češi rohlíky jednoduše milují a ročně jich spotřebují několik milionů. Věděli jste však, že každý rohlík musí splňovat hned několik důležitých pravidel? Pokud by tomu tak nebylo, nesměly by ho obchody vůbec prodávat.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Definitivní konec sahání na pečivo holýma rukama. Obchody přichází s novinkou, která se dotkne nás všech

iZdroj fotografie: Avinash Bhat / Creative Commons / CC BY
Pečivo musí podle legislativy splňovat důležitá kritéria

Ohledně kvality potravin existuje hned několik vyhlášek či zákonů. Máme tu například nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011, vyhlášku Ministerstva zemědělství č. 333/1997 Sb. nebo zákon o potravinách a tabákových výrobcích č. 110/1997 Sb. Výroba a prodej pečiva musí splňovat určitá kritéria a kdyby tomu tak nebylo, jeho prodejce si pak za to může vysloužit pokutu. Co vše ale říkají zákony?

Legislativa mluví celkem jasně – každý zákazník musí vědět, jaký produkt si kupuje. To znamená, že by u něj měl být jeho stručný popis, dále také jeho složení, expirační doba, případně pak, pokud je produkt z dovozu, tak také původ. Nesmíme zapomenout na nutriční hodnoty či informaci o tom, zda je produkt čerstvý, či rozmrazený. Právě poslední kritérium se řeší hlavně u pečiva. Žádný supermarket totiž nesmí vydávat rozmrazené pečivo za čerstvé. Pokud by obchodník prodával rozmrazený rohlík pod tímto označením, porušuje zákon a hrozí mu sankce.

Co ještě musí splňovat

Každému zákazníkovi by měl být i „předložen“ seznam složek a alergenů. U rohlíků musí být informace vytištěné například na cedulce s cenou nebo pak případně na nástěnce, v letáku nebo na internetu daného řetězce. Alergeny pak musejí být ve složení jasně vyznačeny – například tučně, barevně nebo jiným zvýrazněním. Typicky se jedná o lepek, sezam, vejce nebo mléko, v závislosti na receptuře. Opět – pokud obchod neposkytne zákazníkovi tyto informace, porušuje zákon.

Oblíbené pečivo z Globusu obsahuje něco, co tam vůbec být nemá. Kdo ho má doma, neměl by to jíst

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Dejte si pozor na to, jaké pečivo si kupujete

O kvalitu potravin se pravidelně stará Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která sleduje nejen jejich kvalitu, ale také správné označení. V případě, že je produkt nevyhovující, musí ho okamžitě stáhnout z prodeje. No a v momentě, kdy řetězec klame a vydává pečivo za čerstvé, i když není, hrozí mu vysoká pokuta. Tak je to například i v případě, že řetězec udává falešné informace o slevách. Není to tak dávno, co vás redakce Událostí247 informovala například o řetězci Albert, který si za falešnou slevu odnesl pokutu 200 tisíc korun.

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že se kolem obyčejného rohlíku dělá zbytečné „halo“, je nutné zdůraznit, že jde v první řadě o bezpečnost a důvěru. Spotřebitel má právo znát původ potraviny, složení i to, zda je výrobek skutečně čerstvý. Až tedy příště uvidíte kus pečiva, jemuž neodpovídá popis udaný řetězcem, raději se ozvěte. Máte právo na to, aby vám byly podány pravdivé informace a prodány jen kvalitní produkty.

Jak často kupujete domů rohlíky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články