Chyby děláme všichni, někdo větší, někdo menší. U bankovního účtu však stačí jen pár sekund nepozornosti a můžete přijít o celoživotní úspory.
Žijeme ve světě, ve kterém každodenně dochází k finančním podvodům. Je to celkem ironie. Digitalizace nám měla usnadnit každodenní život, a místo toho nám ho spíše ničí. Kdysi, když vás zloděj chtěl okrást, musel se vám vloupat do domu a najít skrýš s penězi. Dnes? Dnes si sedí vesele v teple domova a stačí mu pár jednoduchých kroků k tomu, aby se dostal do vašeho bankovního účtu. Bohužel, to se teď děje stále častěji, zvlášť díky podvodu s názvem falešný bankéř.
Falešný bankéř zase řádí
V České republice přibývá případů, kdy lidem během několika minut zmizí peníze z účtu. Jak redakce Událostí247 zmiňovala, velmi oblíbená je u podvodníků taktika s názvem falešný bankéř. Jak už samotný název vypovídá, podvodník vám zavolá a vydává se za pracovníka banky. Většinou si vymyslí nějakou historku, jako například to, že z vašeho účtu začaly mizet peníze a je proto nutné je zachránit. Následně vás požádá o několik citlivých údajů, a když mu je poskytnete, rázem máte vybílený účet.
Častokrát se to nezdá, ale naletět takovému podvodu je opravdu jednoduché. Důkazem toho je příběh, který sdílela Policie České republiky. „Kriminalisté z Prahy venkov–západ se zabývají případem falešného bankéře, za něhož se vydával neznámý pachatel. Tomu se podařilo vystrašit ženu pod legendou napadení jejího účtu, kdy může přijít o veškeré své peníze. Od té chvíle se žena řídila instrukcemi a přišla o nemalé peníze,“ informovala na svém webu PČR. Žena v tomto případě přišla o více než jeden milion korun.
Jak uvádí ČSOB, nejhorší na tom je, že podvodníci využívají takzvaný spoofing a mohou tak naklonovat telefonní číslo banky. Když vám pak podvodník zavolá, na vašem displeji se objeví název vaší banky a také její číslo. Naletět je tak opravdu snadné.
Jak se bránit
Existují i momenty, kdy vás mohou podvodníci kontaktovat i za pomoci SMS zprávy nebo e-mailu. V nich častokrát najdete odkaz, který vás odkáže na webovou stránku, která připomíná tu od vaší banky. Následně jste vyzváni k zadání citlivých informací, jako jsou například přihlašovací údaje. Ty vás ale nikam nepřihlásí – pouze je předáte do rukou podvodníků a následně přijdete o své peníze. Naštěstí se proti tomu dá bránit.
Základní pravidla obrany jsou jednoduchá:
- Nikdy neinstalujte aplikace na základě telefonické výzvy.
- Neposkytujte své přihlašovací údaje komukoli.
- Vždy kontrolujte, zda jste skutečně na stránkách své banky.
- Pokud si nejste jistí, raději si ověřte informace u oficiálních kontaktů banky.
Typické pro podvodníky je, že vás chtějí dostat pod tlak. Spěch, naléhavost, dramatické scénáře – to vše jsou varovné signály. Pokud někdo tvrdí, že je z banky, zavěste a sami si ověřte situaci přímo přes oficiální linku. Tu najdete na webových stránkách své banky. Co nejdříve se na ni proto obraťte a ověřte si, zda jste mluvili se skutečným pracovníkem banky, nebo jen prachobyčejným podvodníkem.
Stali jste se někdy obětí podvodu?

