Některým Čechům začaly mizet peníze z bankovního účtu. Stačí udělat jedinou chybu a stane se to i vám

Chyby děláme všichni, někdo větší, někdo menší. U bankovního účtu však stačí jen pár sekund nepozornosti a můžete přijít o celoživotní úspory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žijeme ve světě, ve kterém každodenně dochází k finančním podvodům. Je to celkem ironie. Digitalizace nám měla usnadnit každodenní život, a místo toho nám ho spíše ničí. Kdysi, když vás zloděj chtěl okrást, musel se vám vloupat do domu a najít skrýš s penězi. Dnes? Dnes si sedí vesele v teple domova a stačí mu pár jednoduchých kroků k tomu, aby se dostal do vašeho bankovního účtu. Bohužel, to se teď děje stále častěji, zvlášť díky podvodu s názvem falešný bankéř.

Falešný bankéř zase řádí

V České republice přibývá případů, kdy lidem během několika minut zmizí peníze z účtu. Jak redakce Událostí247 zmiňovala, velmi oblíbená je u podvodníků taktika s názvem falešný bankéř. Jak už samotný název vypovídá, podvodník vám zavolá a vydává se za pracovníka banky. Většinou si vymyslí nějakou historku, jako například to, že z vašeho účtu začaly mizet peníze a je proto nutné je zachránit. Následně vás požádá o několik citlivých údajů, a když mu je poskytnete, rázem máte vybílený účet.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Chtěli koupit auto, po skončení prohlídky jim podvodníci řekli, ať zaplatí o 20 tisíc korun víc

iZdroj fotografie: Policie ČR
Podvodníci se stále častěji vydávají za pracovníky banky

Častokrát se to nezdá, ale naletět takovému podvodu je opravdu jednoduché. Důkazem toho je příběh, který sdílela Policie České republiky. „Kriminalisté z Prahy venkov–západ se zabývají případem falešného bankéře, za něhož se vydával neznámý pachatel. Tomu se podařilo vystrašit ženu pod legendou napadení jejího účtu, kdy může přijít o veškeré své peníze. Od té chvíle se žena řídila instrukcemi a přišla o nemalé peníze,“ informovala na svém webu PČR. Žena v tomto případě přišla o více než jeden milion korun.

Jak uvádí ČSOB, nejhorší na tom je, že podvodníci využívají takzvaný spoofing a mohou tak naklonovat telefonní číslo banky. Když vám pak podvodník zavolá, na vašem displeji se objeví název vaší banky a také její číslo. Naletět je tak opravdu snadné.

Jak se bránit

Existují i momenty, kdy vás mohou podvodníci kontaktovat i za pomoci SMS zprávy nebo e-mailu. V nich častokrát najdete odkaz, který vás odkáže na webovou stránku, která připomíná tu od vaší banky. Následně jste vyzváni k zadání citlivých informací, jako jsou například přihlašovací údaje. Ty vás ale nikam nepřihlásí – pouze je předáte do rukou podvodníků a následně přijdete o své peníze. Naštěstí se proti tomu dá bránit.

Jediným telefonátem převezmou podvodníci kontrolu nad vašim mobilem. Můžete se s ním rozloučit

iZdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
Existuje hned několik způsobů, jak se proti podvodu bránit

Základní pravidla obrany jsou jednoduchá:

  • Nikdy neinstalujte aplikace na základě telefonické výzvy.
  • Neposkytujte své přihlašovací údaje komukoli.
  • Vždy kontrolujte, zda jste skutečně na stránkách své banky.
  • Pokud si nejste jistí, raději si ověřte informace u oficiálních kontaktů banky.

Typické pro podvodníky je, že vás chtějí dostat pod tlak. Spěch, naléhavost, dramatické scénáře – to vše jsou varovné signály. Pokud někdo tvrdí, že je z banky, zavěste a sami si ověřte situaci přímo přes oficiální linku. Tu najdete na webových stránkách své banky. Co nejdříve se na ni proto obraťte a ověřte si, zda jste mluvili se skutečným pracovníkem banky, nebo jen prachobyčejným podvodníkem.

Stali jste se někdy obětí podvodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články