Máte občas pocit, že vás na samoobslužné pokladně nikdo nesleduje a můžete si na ní dělat, co chcete? Věřte, že tomu tak opravdu není.
V redakci Událostí247 jsme se již několikrát věnovali tématu samoobslužných pokladen a dnes tomu nebude jinak. Zatímco někteří je nenávidí a zařekli se, že na ně nikdy nepůjdou, jiní je milují a naopak cítí, že jim poskytují jakousi svobodu. Člověk se díky nim téměř nesetká se zaměstnanci obchodu a nedostane se s nimi ani do řeči. Ve většině případů se dokonce vyhne i dlouhým frontám, zato pak ale více času stráví markováním všech položek. Právě samotné markování by ale některým jedincům mohlo způsobit spoustu problémů.
Samoobslužné pokladny jsou ostře sledované
Když přijde zákazník na samoobslužnou pokladnu, má častokrát pocit svobody. Nikdo mu nekouká pod ruce, nikdo ho nezdržuje markováním, s nikým se nemusí bavit. Jenže co se toho koukání pod ruce týká, není to tak úplná pravda. Německý magazín Merkur totiž nedávno upozornil na to, že samoobslužné pokladny jsou v poslední době stále lépe a pečlivě sledované.
Jak redakce Událostí247 zjistila, na internetu nedávno zaujalo video uživatele tomatolix z německého města Řezno, které odhalilo překvapivou míru dohledu v jedné z tamních prodejen Edeka. Kamera z výšky snímala místnost, kde zaměstnanec obchodu sleduje každý jednotlivý nákup, který zákazníci zadávají na samoobslužné pokladně. Video zveřejnil již zmíněný Tomatolix, který se podivoval nad tím, jak sledovaný prostor samoobslužných pokladen je: „Netušil jsem, že je kontrola u těchto pokladen tak důkladná,“ komentoval na svém videu.
Má to jednoduchý důvod – samoobslužné pokladny jsou totiž ztrátové. Někteří zákazníci občas některou z položek nenamarkují, a pokud ano, občas to udělají špatně. Ať už záměrně, či nechtěně, čas od času zamění například celozrnný rohlík za obyčejný. Drahý chléb za 60 Kč pak vymění za klasický kmínový, který stojí polovinu. Právě proto je v poslední době dozor u samoobslužných pokladen stále přísnější – a to nejen ze strany zaměstnanců, ale také technologických vymožeností.
Sledují vás chytré kamery
U samoobslužných pokladen se stále častěji začínají objevovat výstupní brány, které omezují volný průchod z prostoru samoobslužných pokladen. Většinou se jedná o jeden z těchto tří typů: brána, která se otevírá automaticky bez kontroly brána, která reaguje na předložení účtenky a brána, která se otevře pouze zákazníkovi, který u pokladny skutečně zaplatil. Třetí typ působí na první pohled stejně jako ten první, avšak spoléhá na pokročilou technologii, která sleduje pohyb zákazníka v reálném čase.
Tato metoda využívá systém s názvem Sesame od společnosti ITAB. Jak vysvětluje Klaus Schmid z ITAB Germany, systém neidentifikuje lidi podle obličeje, ale analyzuje jejich tělesné rysy. „Zaznamenáváme výšku a siluetu těla, přičemž data jsou uchovávána jen po dobu, kdy se osoba pohybuje v monitorovaném prostoru,“ uvedl Schmid. Systém je údajně natolik citlivý, že dokáže rozlišit i změny pohybu, jako když si někdo sundá pokrývku hlavy nebo se shýbá. Roušky, které v posledních letech zakrývaly obličeje, tedy nepředstavují žádnou překážku.
Tato technologie se už nyní testuje ve stovkách maloobchodních prodejen – nejen v supermarketech, ale například i v obchodech s nářadím a domácími potřebami. V budoucnu se pak mají objevovat také v různých diskontních řetězcích.
Chodíte platit na samoobslužné pokladny?

