Nemáte doma náhodou staré nástěnné hodiny po babičce či dědečkovi? Zeptejte se na jejich hodnotu, dnes se prodávají za desetitisíce korun.
Spousta věcí, které v minulosti byly běžnou součástí každé domácnosti, je dnes považována za retro, které se překvapivě opět vrací do módy. Již několikrát vás redakce Událostí247 upozorňovala například na to, že tuzexové poukázky, se kterými se ještě krátce v devadesátkách platilo, mohou mít dnes miliony korun. Velký nárůst cen zažily také gramofonové desky, hodinky anebo klasické nástěnné hodiny. Ty se dnes dají prodat za desetitisíce korun.
Kukačky chce dnes každý sběratel
Kukačkové hodiny byly dříve běžnou součástí venkovských chalup a když jsme byli malí, nevěnovali jsme jim příliš velkou pozornost. No, možná ano, a to hlavně v momentě, kdy tak otravně kukaly. Jenže dnes se na ně lidé dívají už trochu jinak. Zatímco v minulosti byly považovány za obyčejné hodiny, dnes se z nich stal sběratelský kousek, který se může vyšplhat svou cenou na desetitisíce korun.
Tradice výroby těchto hodin sahá až do 18. století, kdy se ve Schwarzwaldu v Německu začaly vyrábět první modely. Proto, jak redakce Událostí247 zjistila, se jim také přezdívá švarcvaldky. Z prostých kusů s jednoduchým ciferníkem se během let stala mistrovská díla dřevořezby. Zdobené loveckými motivy, květinami, zvěřinou či horskými chatami se kukačky staly symbolem ruční preciznosti.
No a čím detailnější je výzdoba a složitější mechanismus, tím vyšší je pak pochopitelně sběratelská hodnota. Takové modely od značek Hönes, Hekas nebo Rombach & Haas se dnes mohou prodávat za desetitisíce korun.
Jaká je cena
Stejně jako u každého staršího kousku, o který mají zájem sběratelé, rozhodují v tomto případě o ceně nejen kvalita, ale také značka, stáří, stav a podobně. Dobře zachované kukačkové hodiny Hönes 8667/8Tnu se dnes cenově pohybují okolo 100 tisíc korun. Na bazarových a aukčních portálech lze také najít například Freeswinger kukačkové hodiny za 47 tisíc korun. I kukačky bez značky mají svou hodnotu – v antikvariátu jsou teď jedny například za 7,5 tisíce korun.
Pokud máte doma staré kukačky, než je prodáte za pár stovek nebo uložíte zpátky na půdu, pozorně si je prohlédněte. Jsou vyrobeny ze dřeva? Jsou na nich pohyblivé prvky? Funguje ptačí mechanismus? A hlavně – najdete na zadní straně vypálenou značku některého z tradičních výrobců? Možná právě držíte v rukou něco, co je nejen krásné, ale i cenné. Hodiny, které generace vnímaly jako samozřejmost, se totiž stávají nejen sběratelským klenotem, ale také investicí.
V takový moment pak raději kontaktujte odborníky, kteří vám pomohou určit cenu vašich hodin. Skvělou práci v tomto ohledu odvede například Asociace starožitníků, kde vám nejen poradí s cenou, ale také vám mohou pomoci sehnat i kupce.
Máte doma staré kukačkové hodiny?


