Máte doma staré hračky? Pořádně se podívejte, za jednu z nich dostanete 12 000 000 Kč

Staré hračky se nevyplatí jen tak vyhazovat. Některé totiž mohou mít obrovskou cenu, aniž by to jejich majitelé vůbec věděli.

i Zdroj fotografie: Stefan97/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 již dříve psaly o tom, že vybrané hračky mohou mít obrovskou hodnotu. Sběratelé jsou za ně mnohdy ochotni dát i statisíce korun. Existují však i takové, jejichž cena může být dokonce násobně vyšší. Ty opravdu vzácné se prodávají za miliony korun. Pokud by je měl náhodou někdo doma, může na jejich prodeji zbohatnout.

Staré hračky mohou mít obrovskou cenu

Na první pohled možná vypadají ošuntěle, ve skutečnosti ale mají obrovskou hodnotu. Některé obzvlášť ceněné hračky jsou staré mnoho desítek let. Příkladem je 45 let stará figurka Boba Fetta z filmu Star Wars. Ta se aktuálně v americké aukční síni Heritage Auctions vydražila za neuvěřitelnou částku 525 tisíc dolarů, což je v přepočtu 12 milionů korun, píše web Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Kapsuglan/ Creative Commons / CC-BY-SA
Sběratelsky ceněné jsou i některé figurky Lego

Důvodem takto vysoké ceny je především vzácnost této hračky. Jak uvádí server Seznam Zprávy, postavička se totiž nikdy nedostala do regálů obchodů. Ptáte se proč? Mohla za to na zádech postavičky umístěná malá raketa, ze které Boby Fett střílel vystřelovací projektily.

U hraček s vystřelovacími dílky se totiž začaly objevovat případy, kdy děti tyto kousky polykaly a začaly se dusit. A to byl důvod, proč se zmíněná figurka nikdy neměla dostat do oběhu a již vyrobené exempláře měly být zničeny. Zaměstnanci firmy však několik desítek z nich zachránili. Aktuálně jich existuje asi 70 kusů, přičemž 2 z nich, včetně toho právě prodaného, jsou ručně malované.

Hodnotnou hračku může mít doma kdokoli

Nejen tyto vzácné hračky však mají vysokou hodnotu. Sběratelsky ceněné jsou i mnohé kusy z Česka, respektive Československa. Důkazem je nedávná dražba plastové Tatry 813. Jak psaly Události247, autíčko se na portále Aukro prodalo za rekordní částku 235 tisíc korun.

Známá hračka z ČSSR se dá prodat za 235 000 Kč. Kdo ji má doma, neměl by ji v žádném případě vyhazovat

Vysokou částku dosáhlo také další autíčko, tentokrát model Tatra T111. Prodalo se za 131 tisíc korun, píše web Aktuálně. Jedná se přitom o hračky, se kterými si hrálo mnoho Čechů a někteří je možná stále mají schované doma na půdě. Je však nutné poznamenat, že ty skutečně ceněné musí být ve velmi dobrém stavu a ideálně i s původním obalem.

Máte doma schované staré hračky? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články