Mysleli jste si, že nárok na důchod má ve stáří každý? Pokud ano, jste na velkém omylu.
Vládní důchodová reforma spoustu starších lidí nepotěšila. Stát se snaží napumpovat rozpočet a pocítili to i někteří důchodci. Jak jsme na webu Události247 informovali již dříve, k postupnému snižování valorizací má docházet v letech 2026 až 2035. I přesto je však spousta lidí, kteří ani na tento okleštěný důchod nedosáhnou.
Na důchodce nebude mít kdo vydělávat
Pro to, aby vám stát vyplácel důchod, je potřeba splnit dvě podmínky. Tou první je dosažení důchodového věku. Úprava věku odchodu do důchodu nad dnešních 65 let se od roku 2031 dotkne lidí narozených po roce 1965. Tato hranice se bude upravovat postupně o jeden měsíc ročně do 67 let. V tomto věku budou odcházet do penze občané narození v roce 1989, kteří dosáhnou důchodového věku v roce 2056. Vyplývá to z informací Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
Cílem této úpravy je zpomalit růst rozdílu mezi příjmy a výdaji v důchodovém systému. Počet starobních důchodců totiž poroste a počet pracujících, kteří platí pojistné, začne mírně klesat. Stát tak nebude mít peníze na důchody. V posledních dvou desetiletích postupně rostl věk dožití i doba strávená v důchodu. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se střední délka života v roce 2023 zvýšila na hodnoty 76,9 let pro muže a 82,8 let pro ženy, což je prozatím nejvyšší v historii.
Nesplníte podmínky, ve stáří nic nedostanete
Druhou podmínkou pro získání důchodu je splnění potřebné doby zaplaceného pojištění, jak Události247 ověřily na stránkách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Důchody jsou totiž z tohoto pojištění vypláceny a bez potřebné doby nemají lidé na důchod žádný nárok. Zaplaceno musí mít alespoň 35 let důchodového pojištění. Pokud by šli do předčasného důchodu, nově je to ještě o 5 let více. V opačném případě pak lidé z důchodu nedostanou ani korunu.
Splnění této podmínky však pro některé může být problém. Týká se to především těch, kteří pracovali takzvaně načerno. Peníze sice dostávají, ale zaměstnavatel za ně neplatí pojištění. Většinou se jedná o zaměstnance v gastronomii, tedy číšníky nebo kuchaře, nebo třeba dělníky na stavbě. Podobná situace se týká i těch, kteří jsou dlouhodobě registrovaní na úřadu práce a už nemají nárok na podporu.
Jaký je váš názor na důchodovou situaci v ČR?


