Vláda už brzy vezme peníze těmto důchodcům: Mínus 12 000 Kč každý rok. Dotkne se to i vás?

Státní rozpočet je potřeba napumpovat a někdo to musí zaplatit. Ve většině případů jsou to obyčejní občané.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

České důchody procházejí v poslední době neustálými změnami. Týkají se nejen věku odchodu do penze, ale také přidávání peněz. Informovali jsme vás na Událostech247 o tom, že díky červnové valorizaci se starobní důchody zvýšily v průměru o 760 korun a průměrně tak dosáhly částky 20 216 korun. Od ledna 2024 se navýší o dalších 360 korun.

Nové důchody nic nedostanou

V dnešní době se hodí každá koruna navíc. Od loňského září je možné podávat žádost o zvýšení starobního důchodu za vychované dítě, tzv. výchovné. Na výchovné ve výši 500 korun má od 1. ledna 2023 nárok ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu. Automaticky ho dostávají například ty ženy, které už důchod pobírají. Informovalo o tom Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Stát: Důchody už brzy čekají obrovské změny. Připravte se, tohle nebude jen tak. Hlavně seniorům se to určitě líbit nebude

Výchovné se však za pár let přestane u nových důchodů vyplácet. Nahradit ho mají fiktivní odvody za dobu péče o děti i případný společný základ manželů, a to zřejmě od roku 2027. Psal o tom web České noviny. Marian Jurečka počítá s tím, že jinak se podoba bonusu 500 korun za dítě v nejbližší době nejspíš měnit nebude. Zohlednění fiktivních odvodů za dobu péče a možnost společného základu manželů pro výpočet výše důchodu obsahuje vládní reforma penzí.

Komu výchovné zůstane

Jurečka zároveň upozornil, že všem, kterým úřady do 31. prosince 2026 přiznají dávku výchovného, tak jim zůstane do konce života, a to bez ohledu na to, jestli vychovali jedno nebo tři a více dětí. Psal o tom web Peníze. O příspěvek na dítě 500 korun po tomto datu přijdou ti, kteří vychovali jedno či dvě děti. Znamená to, že lidem, kteří vychovali dvě děti, tak těm stát důchod zkrátí měsíčně až o 1000 korun. Ročně to tak dělá rovných 12 000 Kč. „Mám jedináčka a protože do penze jdu až za pět let, nedostanu nic,“ řekla Událostem247 paní Jana z Letovic.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé, kteří půjdou do důchodu po roce 2027 a nebudou mít alespoň tři děti, nebudou mít nárok na výchovné od státu

Chceme řešit příčinu, tedy nízké penze žen kvůli výchově dětí. A tady plánujeme zavést rodinný vyměřovací základ, který dobu rodičovské a mateřské při výpočtu penzí ocení hodnotou průměrné mzdy. Nyní je to výrazně méně,“ uvedl Jurečka. Rodinný vyměřovací základ má pomoci i lidem, kteří pečují o blízkou osobu, což současné výchovné neumí. 

Výpočet důchodu za dobu, kdy rodič pečuje o malé dítě do jeho čtyř let, se dnes používá individuální průměrný výdělek za dobu jeho pracovní aktivity. Nově by se mělo vycházet z aktuální průměrné mzdy v Česku v daném roce, píše dále web Peníze.

Co si o tomto kroku vlády myslíte vy? Souhlasíte s tím? Váš názor nám řekněte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články