Čechům, kteří u sebe doma využívají elektřinu nyní hrozí obrovské pokuty. Týká se to i vás? Nejde o malé částky

Solární panely se staly velkým hitem a ve snaze ušetřit si je začala pořizovat spousta Čechů.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Všichni si ještě pamatujeme nedávnou energetickou krizi, která s cenami elektřiny pořádně zamávala. Již dříve ostatně toto řešení jako cestu k úsporám doporučoval Čechům i ministr práce Marian Jurečka, jak psaly Události247. Využívání fotovoltaiky má navíc celou řadu výhod.

Počáteční investice je okolo půl milionu korun

Lidé se díky tomu mohou stát alespoň částečně energeticky soběstační a nezávislí na externích dodavatelích. Z dlouhodobého hlediska pak mohou také ušetřit, protože díky solárním panelům získávají elektřinu zdarma. Jak uvádí společnost ČEZ, v závislosti na použitém řešení a na výkonu instalované elektrárny se může celková počáteční investice pohybovat přibližně od 200 000 až 600 000 korun. Návratnost se pohybuje okolo 10 let.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Lidl začal ve svých obchodech nabízet fotovoltaiku za pár korun. Za ty peníze dokáže hotové zázraky

iZdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
Solární panely má na domech velká spousta Čechů

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) již dříve schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožňuje sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. Novela také zavádí povinnost provozovatele distribuční sítě přidělit tzv. výrobní EAN i výrobnám bez licence na výrobu elektřiny. Pro majitele malých výroben z obnovitelných zdrojů tak má být prodej přebytků elektřiny výhodnější a jednodušší.

Za přebytky paradoxně musíte doplácet

Součástí vaší domácí elektrárny může být bateriové úložiště, které se přes den nabíjí a uloženou energii je pak možné spotřebovat večer. Přebytečnou energii ze slunečných letních dnů můžete dodávat zpátky do distribuční sítě. Tyto takzvané přetoky je možné do sítě posílat zdarma. Ovšem jen do určité výše a pouze za svolení provozovatele sítě. Pokud byste povolené množství překročili, můžete naopak platit, a to ne zrovna málo.

Kdo bydlí ve vybraných částech ČR, má nárok na elektřinu téměř zadarmo. Zjistěte, zda máte nárok i vy

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Za přebytky mohou padnout vysoké pokuty

Je to 1713 korun za každý překročený kilowatt. V závislosti na typu napětí se však liší limit, od kterého poplatek nastává. Pokud jsou panely napojeny na nízké napětí, nastává pokuta už při překročení 115 W. V případě, že jsou vaše panely v třífázové soustavě, můžete překročit téměř trojnásobné množství, konkrétně 300 W. Přebytky energie vznikají zejména během velmi slunečních dní, kdy se dá dosáhnout cca 5-18 kWh za den.

Slyšeli jste už o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články