Někteří čeští senioři v poslední době hořekují nad výší svých důchodů a nad tím, že jim stát už nepřidává tolik peněz, jak byli zvyklí.
Letošní rok s sebou přinesl mnoho novinek, a jedna z nich se týká i důchodů, jak jsme informovali již dříve. Senioři si letos měsíčně polepšili o několik set korun. V rámci pravidelné lednové valorizace se zvýšil starobní důchod průměrně o 358 korun a dosáhl tak celkové výše 21 080 korun.
Některé změny už začaly platit
Za změnami je vládní důchodová reforma. Některé z nich již platí, jiné budou do praxe zaváděny postupně. Od letošního dubna se třeba změnily termíny vyplácení důchodů. Namísto ve druhé polovině měsíce tak mnozí lidé nově peníze dostávají už v jeho první polovině, což pro ně může být příjemnější. Dotklo se to více než 1,16 milionu Čechů. Všechny důchody, které byly vypláceny po 16. dni v měsíci, se nově vyplácí o 10 dní dříve.
Hlavní fáze důchodové reformy se však projeví až v příštím roce. Začne totiž platit zvýšení minimálního garantovaného důchodu nebo poloviční krácení předčasného důchodu pro ty, kteří dlouho pracovali. Z informací na webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) jsme vyčetli, že budou navýšeny nejnižší důchody, a to na 20 procent průměrné mzdy. Týká se to lidí, kteří mají alespoň 35 let placeného pojištění.
Bude spravedlivější výpočet důchodu
Pokud tedy letos někdo pobírá nižší důchod, příští rok mu bude automaticky dorovnán na stanovené minimum. Nikde nemusí o nic žádat. Zlepší se také podmínky pro předčasné důchody. Lidé, kteří odpracovali aspoň 45 let, budou mít od příštího roku nárok na tento důchod s polovičním krácením. Namísto dosavadního snížení o 1,5 procenta za každých 90 dnů předčasnosti se důchod sníží pouze o 0,75 procenta, jak vyplývá z informací na webu Zdravotnických odborů.
Součástí důchodové reformy je zpomalení růstu nově přiznávaných důchodů. Při jejich výpočtu se budou méně zohledňovat výdělky i doby pojištění. Pokud někomu bude přiznán důchod nižší, než je garantovaná částka, bude mu navýšen. Snížení zápočtu bude nabíhat postupně během 10 let. Dobrou zprávou je i to, že od roku 2027 budou moci manželé dobrovolně sdílet své vyměřovací základy. Umožní to spravedlivější výpočet důchodu především v případech, kdy jeden z partnerů měl nižší příjmy kvůli mateřské dovolené.
Jste spokojeni s výší svého důchodu?


