Fotovoltaika se v posledních letech stala velkým hitem. Některé domácnosti s ní ale mohou mít velké problémy.
Nová technologie, která přemění sluneční záření na elektřinu, šetří lidem peníze, a dokonce jim může i něco vydělat. Navíc je šetrná k životnímu prostředí. Jak redakce Událostí247 informovala, fotovoltaické panely si můžete pořídit například i v německém Lidlu. Každý, kdo je vlastní, ale musí dodržovat určitá pravidla.
Čas na nápravu už je jen pár týdnů
Od 1. července 2025 totiž začne platit novinka, podle které by každá domácí fotovoltaika měla mít dva samostatné EAN kódy – jeden pro výrobu a druhý pro spotřebu. Současně musí být také uzavřena smlouva s obchodníkem, který převezme odpovědnost za odchylku mezi plánovanou a skutečnou výrobou. Bez této smlouvy hrozí pokuty, a ne zrovna malé. Mohou být ve výši až několika stovek korun měsíčně.
Bez tohoto kroku nebude možné přebytečnou energii ani sdílet. Distributoři majitelům fotovoltaik zasílají druhý EAN, tedy 18místný číselný kód, který slouží pro identifikaci odběrného místa, jak píše server Novinky. Lidé s elektrárnou na střeše tak budou mít tyto štítky dva. Jeden pro odběr elektřiny a druhý pro dodávku vyrobené elektřiny do sítě. Číslo EAN musí svému dodavateli sdělit.
Zkontrolujte si, zda máte oba důležité údaje
Velká část zákazníků, kteří vyrábí elektřinu z fotovoltaiky, má teď u distributorů pouze takzvaný kombinovaný EAN, pod kterým je evidován nejen odběr, ale také výroba a dodávka do sítě. Samostatný výrobní EAN mají jen lidé s instalacemi z letošního roku. Zákazníkům bez potřebných EAN hrozí od distributora sankce a nebudou mít ani nárok na úhradu dodané energie do sítě. Výše pokuty za neoprávněné dodávky je 1142,81 koruny za každou megawatthodinu.
Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) již dříve schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožňuje právě sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. Přebytky energie vznikají zejména během velmi slunečních dní, kdy se dá dosáhnout cca 5 až 18 kWh za den. Pokud tedy používáte vlastní fotovoltaické panely, zjistěte si co nejdříve, jestli máte vše v pořádku, ať zbytečně neplatíte pokuty, místo abyste za energie ušetřili.
Věděli jste o tom?


