Kdo má tyto bankovky stále doma, může je za platné vyměnit už jen na několika místech v Česku.
Přestože většina lidí už dnes pro placení, a především spoření používá bankovní účty, stále existují Češi, kteří doma schraňují velké obnosy hotovosti. Měli by však vědět, že některé bankovky, které doma mají, už možná nejsou platné. Neznamená to sice, že by byly bezcenné, nicméně v obchodě už jimi nezaplatí.
Tyto bankovky přestaly být platné nedávno
Jedná se o bankovky v hodnotách 100 až 2000 korun vydané mezi lety 1995 a 1999. Jak redakce Událostí247 ověřila na webu České národní banky (ČNB), oficiálně přestaly být platné 30. června roku 2022. Ještě do července loňského roku si je pak lidé mohli bez problémů nechat vyměnit v kterékoli bance. Nyní už tak lze ale učinit pouze na některé z poboček ČNB.
A jak tyto bankovky od těch stále platných poznat? Kromě zmíněného roku vydání je nejjednodušším poznávacím znakem je šíře ochranného stříbrného pruhu. Staré, neplatné bankovky jej mají úzký a neodráží světlo ani nemění barvu při naklopení. U nových bankovek je prh viditelně širší. Výjimku mají pouze pětitisícové bankovky z roku 1999. I ty na sobě sice mají úzký proužek, ale na rozdíl od ostatních zůstávají nadále platné.
Týká se to i zahraničních měn
Kromě českých platidel pak mnozí Češi mají doma mince a bankovky různých zahraničních měn, které jim zbyly třeba po návratu z dovolené. Pakliže je poté nemění zpět na české peníze a nechávají si je doma pro případ, že do země pojedou znovu, měli by si opět pravidelně kontrolovat, zda jsou stále platné. Redakce Událostí247 například ověřila na webu britské centrální banky, že i některé tamní bankovky, tedy libry, čas od času přestávají být platné. Naposled se to týkalo 20librových bankovek série F, které přestaly být oficiálně platné na podzim roku 2022.
A neplatné bankovky se v rukou Čechů mohou ocitnout také třeba proto, že daný stát přejde na jinou měnu, například euro. Typicky se to mnohým mohlo stát s chorvatskou měnou kuna. Jak redakce Událostí247 dále ověřila na webu Evropské unie, Chorvatsko se stalo členem eurozóny teprve předloni. V posledních letech pak euro přijalo také třeba Estonsko, Lotyšsko a Litva.
Podle redakce Událostí247 by si tak lidé měli peníze, které doma mají uschované, čas od času projít a ověřit, zda jsou pořád platné. Jinak se jim také může stát, že s nimi přijdou do obchodu či restaurace a při placení zjistí, že si za ně už nic nekoupí. A v případě zahraničních měn jim dokonce může hrozit, že stará platidla v Česku ani jen tak snadno nevymění.
Máte doma zbylé mince a bankovky různých zahraničních měn?


