Češi mají pouze 5 dnů na výměnu bankovek ve své peněžence. Kdo to neudělá, přijde o ně

Někteří lidé mají v peněžence bankovky, které už nejsou platné. Měli by je urychleně vyměnit.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Určitě je dobré se jednou za čas podívat do peněženky a zkontrolovat si její obsah. Může se totiž stát, že v ní najdete bankovky, které už nejsou platné, i když někteří obchodníci je nezkontrolují a přijmou je. Psali jsme, že v oběhu takových bankovek stále kolují miliony kusů. Konkrétně se jedná asi o 41 milionů bankovek, což jsou zhruba 2/3.

Kde neplatné peníze vyměnit?

Víte od nás, že o náhrady starých bankovek novými se stará Česká národní banka, která ty končící pravidelně stahuje z oběhu a nahrazuje je novými. Lidé, kteří při placení používají spíše kartu, nebo ti, kteří si peníze schovávají doma, o tom často ani nemusí vědět.  Přitom už v červnu 2022 skončila platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Vzory některých bankovek čas od času končí. Lidé by si jejich platnost měli pravidelně hlídat

Ještě do 30. června 2024, tedy pět dnů od středy 26. června, je možné tyto neplatné bankovky vyměnit na pokladnách všech úvěrových institucí, které provádějí pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB. Od 1. července 2024 pak už bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB. Dalším ze způsobů, jak je možné se starších bankovek zbavit, je vložit je do bankomatu, který umožňuje i vklady.

Mezi lidmi stále kolují neplatné stovky a dvoustovky

Jak neplatné peníze poznáte? Není to nic těžkého. Neplatné bankovky mají totiž užší stříbřitý proužek, který při naklopení nemění barvu. Nejnovější vzory bankovek mají proužek širší a při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jak upozornil web iRozhlas, důležitý je také letopočet zobrazený na lícní straně bankovky. Jak uvedla mluvčí ČNB Petra Vlčková,  nejvíce bankovek se vracelo o prázdninách v roce 2022, kdy jejich platnost skončila.

V oběhu jsou špatné bankovky. Máte je v peněžence? Musíte je do konce června vyměnit za ty správné, jinak o peníze přijdete

V posledních měsících Česká národní banka registruje výměnu čtvrt milionu bankovek za měsíc. Nejvíce nevyměněných bankovek je v hodnotě 100 a 200 korun, píše dále web. Pokud jakákoli právnická osoba nebo směnárník neplatné bankovky přijmou, nesmí je vrátit do oběhu, upozornil web ČNB. Tato povinnost slouží zejména k ochraně občanů, kterým by měla zajistit, že v peněžním oběhu obdrží pouze taková platidla, která jsou pravá a platná.

Kontrolujete si pravidelně platnost bankovek ve své peněžence? Napište nám v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články