Používáte správně pruhy na silnicích a dálnicích? Zákon mluví jasně – pokud ne, čeká vás masivní pokuta od policie

Řidiči musí při cestách dodržovat nejrůznější předpisy a nařízení. Možná však ne všichni tuší, jak důležité je znát pravidla pro přejížděni z pruhu do pruhu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Psali jsme třeba o tom, že na více proudových silnicích, zejména ve větších městech, jsou čím dál častěji k vidění jízdní pruhy vymezené jen pro některý typ aut. Nejčastěji jde o autobusy, taxi a vozidla integrovaného záchranného systému, někdy ale může být povolen vjezd i dalším vozům. 

Ohleduplnost se ne vždy vyplácí

Ne všichni už ale ví o tom, že existuje i několik výjimek, kdy tyto pruhy pro autobusy mohou beztrestně využít i řidiči osobních aut. Jedním z případů je, když řidiči potřebují odbočovat či předjíždět. Existuje ještě druhá výjimka, kdy do pruhů pro autobusy mohou vjet i ostatní vozidla. Některé pruhy jsou totiž označeny značkou s dodatkovou tabulkou stanovující jen určitý čas platnosti. 

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Může se předjíždět zprava, nebo ne? Mnoho řidičů v tom má stále guláš. Vy také?

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Zákony je nutné dodržovat, jinak to bude řešit policie

Pokutu však můžete vyfasovat i za ohleduplnost. Například v situaci, kdy při nájezdu jiného auta z připojovacího pruhu mu automaticky uhnete do levého jízdního pruhu. Ano, je to sice gesto slušnosti, ale podle zákona o silničním provozu jde často o přestupek, za který navíc hrozí i nemalá pokuta. Levý pruh totiž slouží primárně k předjíždění a zákon v něm zakazuje zbytečnou nebo bezdůvodnou jízdu. 

Nebezpečná situace nastane během pár minut

Pokud tedy řidič přejede z pravého do levého pruhu jen proto, aby udělal místo vozu, který se připojuje, a přitom nikoho nepředjíždí, riskuje pokutu až 2 000 korun. Řidič, který se z připojovacího pruhu napojuje, by měl myslet na to, že musí přizpůsobit svou rychlost a bezpečně se zařadit do proudu vozidel. Rozhodně není povinností ostatních řidičů, aby mu uhýbali a pouštěli ho. Myslete na to tedy, až zase budete chtít udělat toto gesto.

Jízda v levém pruhu pouze za poplatek: Řidiči se bouří, tohle ždímání našich peněženek je nepřípustné

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policie může udělit pokutu za řadu věcí

O tom, jak nebezpečná situace může v těchto případech nastat, svědčí případ z Písecka. Tam jel řidič po připojovacím pruhu a ve chvíli, kdy se chtěl připojit na dálnici, nedal přednost vozidlu Kia. Jeho řidič se střetu vyhnul přejetím do levého pruhu, ve kterém ale jel další šofér ve Škodovce. Ten už neměl kam bezpečně uhnout a nezabránil bočnímu střetu s Kiou. Tito řidiči zastavili a chtěli s vozidlem, které je ohrozilo, případ řešit. Jeho řidič však od nehody ujel. Je jen štěstí, že se nikomu nic nestalo.

Dbáte vždy na bezpečnost za volantem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články