Mysleli jste si, že když si chcete vybrat v bankomatu peníze se svého účtu, není to žádný problém? Ne vždycky je to pravda.
O vybírání hotovosti z bankomatu jsme na Událostech247 psali mnohokrát. Upozornili jsme například na to, že po skončení celé transakce byste neměli zapomenout stisknout tlačítko konec, aby pak v dalších transakcích na vašem účtu nemohli pokračovat lidé, kteří čekají na výběr z bankomatu za vámi.
Opatření má zabránit černým platbám
Při výběru je také důležité, jak vysokou částku potřebujete. Například ve Španělsku letos v dubnu zavedli novinku, která je ne pro všechny příjemná. Jak redakce Událostí247 zjistila na webu Euroweekly, každý, kdo si tam chce vybrat třeba z bankomatu větší částku, musí to nejprve nahlásit úřadům. Pokud jde o částku nad 100 000 euro, tedy přibližně 2,5 milionu korun, musíte to daňovému úřadu nahlásit 72 hodin dopředu.
Omezení se ovšem týká i částek nad 3000 euro, což je v přepočtu 75 000 korun. V případě, že si tyto peníze chcete vybrat z bankomatu, musíte to daňovému úřadu nahlásit 24 hodin dopředu. Pokud byste tak totiž neučinili, peníze buď vůbec nedostanete nebo vám pak úřad zpětně napaří pokutu. Podobné opatření se týká i výběru u mnohem nižších částek, například 1000 euro, což je zhruba 25 000 korun.
Podobné omezení platí také v Česku
Říkáte si, proč španělská daňová agentura monitoruje velké výběry bankomatů? Odpověď je jednoduchá. Hotovost je totiž hůře vysledovatelná. Na rozdíl od plateb kartou nebo online převodů může velké množství fyzických peněz sklouznout do daňových úniků a praní špinavých peněz. Zákon o omezení plateb v hotovosti je v České republice platný už od roku 2004 a zakazuje provádět hotovostní platby, které převyšují 270 000 korun.
Tato částka je denním limitem, který nesmí překročit ani fyzická, ale ani právnická osoba při obchodní transakci. Důvodem schválení tohoto zákona je také zejména snaha omezení daňových úniků, prevence proti korupci, a především působení proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Za porušení zákona jsou pro fyzické osoby pokuty až do výše 500 000 korun. Právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě hrozí pokuta ještě 10x vyšší.
Co na tuto novinku ze Španělska říkáte vy?


