Spousta Čechů má na svém pozemku keř, který naprosto ničí zahrady. Kdo to nezačne včas řešit, doplatí na to

Lidé by si měli dát pozor, co si na svých zahradách vysadí. Jinak se jim může stát, že se některých rostlin už nezbaví.

i Zdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Asi každý, kdo má zahradu ví, jak těžký může být boj s různými druhy plevele. Přestože na začátku mohlo jít o nevinně vypadající rostlinu či keř, velmi rychle se z toho může stát nekonečný boj. Mnohdy se umí rychle šířit, rozrůstat a lidé musí vynaložit mnoho času a úsilí, aby je ze zahrady vymýtili. Kdo včas nezasáhne, tomu může nevítaná vegetace velmi rychle přerůst přes hlavu.

Keř, který má na zahradách mnoho Čechů

Jedním ze skrytých botanických škůdců je keř trnka obecná. Jak redakce Událostí247 ověřila v Informačním systému ochrany přírody, v Česku je velmi rozšířený a vyskytuje se prakticky ve všech místech republiky. V mnoha ohledech je dokonce přínosný. Jeho fialové plody jsou chutné a mají řadu pozitivních zdravotních účinků. Kromě toho také slouží jako obživa pro ptáky, jak jsme zjistili na webu Český rozhlas. Pak jsou tu ale i nevýhody, jež tento keř má. Bohužel, mnozí lidé je naplno objeví až v momentě, kdy už se rozroste a oni se ho jen těžko zbavují.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Máte u plotu vysazený tento strom? Raději ho pokácejte, může vám za to hrozit pokuta až 50 000 Kč

iZdroj fotografie: Hubert Berberich (HubiB)/ Creative Commons / CC-BY-SA
Trnka obecná je v Česku rozšířený keř

Keř má velmi husté větvení a ostré trny, což z něj činí efektivní přírodní bariéru. Mnoho lidí si jej tak na zahrady vysazuje jako živý plot. Když se ale rozroste, může způsobit také velké nepříjemnosti. Má totiž velmi silný kořenový systém, který se pomocí výběžků dokáže šířit do všech směrů a rychle tak ovládnout okolní trávník i záhony. V některých případech prorůstá až k základům domu a může dokonce poškodit i fasádu. A to už může být problém.

Nebezpečné jsou i další keře a rostliny

Velmi známý je třeba břečťan. I tato popínavá rostlina může být zprvu pěkná, když se ale začne popínat po fasádě domu, kmenech stromů či pokryje velké plochy zahrady, už to tak příjemné není. Jak jsme zjistili z informaci serveru Ekolist, popínavé rostliny typu břečťan mohou způsobit loupání omítky, praskání zdí a další poškození.

Máte vysázené stromy, či květiny poblíž plotu? Moc se to neví, ale může vám za to hrozit pokuta i 50 000 Kč

iZdroj fotografie: Rodhullandemu/ Creative Commons / CC-BY-SA
Popínavé rostliny mohou poškodit i zdi domů

Přestože mnohé z těchto keřů a rostlin tak mohou na první pohled vypadat hezky, postupně se z nich může stát spíše nepřítel. Redakce Událostí247 by proto chtěla apelovat, aby je lidé pěstovali s rozmyslem. Jinak se jim snadno může stát, že na jejich domech či zahradách napáchají velké škody.

Máte na zahradě také trnku, břečťan či jiný podobný keř nebo rostlinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články