Mezi běžnými mincemi se čas od času objeví kus, který kvůli výrobnímu nedostatku získá mimořádnou hodnotu. Sběratelé jsou za tyto mince ochotni zaplatit obrovské sumy peněz.
Mince a bankovky patří vedle známek či starých knížek k nejčastějším sběratelským předmětům. Například v Česku sběratele platidel sdružuje Česká numismatická společnost. Mnozí laici si pak myslí, že vysokou hodnotu mají zejména stará, historická platidla. Přitom ceněné jsou mezi sběrateli i daleko mladší a zdánlivě obyčejnější kousky. Důvodem může být chyba v ražbě.
Dvacetikoruna může mít hodnotu statisíců korun
Dvacetikorunové mince patří mezi nejčastější platidla v Česku. Ostatně, od počátku samostatné České republiky se jich vyrobilo už více než 285 milionů kusů, jak redakce Událostí247 ověřila na webu České národní banky. Jen pár z nich má však hodnotu, která daleko převyšuje jejich nominálních 20 korun.
Ceněné jsou dvacetikoruny s chybnou ražbou. Mají totiž na obou stranách stejný motiv, a sice svatého Václava na koni. Druhá strana, s českým lvem a rokem výroby, zcela chybí. A právě to minci činí neobvykle hodnotnou. Jak redakce Událostí247 zjistila z informací webu CNN Prima News, v minulosti se vydražila dokonce za 117 tisíc korun.
Vzácná je i desetikorunová mince
Také další mince z nedávné doby může mít vysokou cenu. Jedná se o desetikorunu z roku 1993, o níž přinesla redakce Událostí247 informace již dříve. Jde o prvotní návrh mince, který se od její dnešní podoby mírně liší. Díky tomu má cenu, jež v dřívější dražbě přesáhla dokonce částku 600 tisíc korun.
Ačkoli najít jen tak některou z těchto mincí je spíše rarita, poštěstit se to může komukoliv. A hlavně, i v dnešní době automatizací a digitálních kontrol se může stát, že k nějaké chybě v ražbě dojde. Kdo by pak minci s nějakým nedostatkem odhalil, může si být jistý, že sběratelé o ni budou mít obrovský zájem.
Našli jste někdy nějakou vzácnou minci či bankovku?


