Naléhavé: V případě, že nakoupíte v jednom z vybraných obchodů, přijdete nenávratně o všechny peníze

Online nakupování přináší řadu výhod. Je s ním však spojené také riziko, že lidé nakoupí na podvodném e-shopu a o své peníze přijdou.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Online nakupování se v posledních letech stalo pro mnoho lidí samozřejmostí. Z pohodlí domova si lze pořídit cokoli – od oblečení přes jídlo až po elektroniku. Spolu s rozvojem nakupování na internetu však roste také množství podvodných e-shopů, jež se na tomto trendu snaží svézt. Kdo si na ně nedá pozor a v některém z těchto obchodů nakoupí, může snadno přijít o peníze.

Množství podvodných internetových obchodů stále roste

Existuje několik klíčových znaků, podle kterých lze podvodné e-shopy poznat. Na řadu z nich upozorňuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu, jak jsme zjistili prostudováním jeho průvodce pro spotřebitele. Někde chybí kontaktní údaje nebo informace o provozovateli, jinde se objevují gramatické chyby. Mnohé z těchto obchodů totiž sídlí mimo Evropskou unii, typicky na různých falešných adresách v Asii. Najdou se však samozřejmě i mnohé české či evropské e-shopy, jež na první pohled vypadají důvěryhodně, reálně však zákazníky pouze obírají o peníze.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Nakupování na internetu má v oblibě mnoho Čechů

Na pochybné a rizikové e-shopy pravidelně upozorňuje také Česká obchodní inspekce (ČOI). Jak redakce Událostí247 zjistila, každý měsíc zde přibývají desítky nových záznamů. Pakliže tedy lidé nakupují na novém webu a nejsou si jeho důvěryhodností úplně jistí, doporučujeme podívat se, zda obchod není právě na seznamu ČOI. Dalším způsobem ověření je pak zadání adresy do ověřovače spotřebitelské organizace dTest. Výsledky ukážou informace o provozovateli obchodu, ale také případné recenze či informaci, zda e-shop není na zmíněném seznamu ČOI.

Recenze nemusí být směrodatné

Mnozí lidé se při výběru internetových obchodů orientují pomocí recenzí. Pokud má e-shop pozitivní hodnocení, automaticky předpokládají, že nákup proběhne v pořádku a žádný podvod nehrozí. Ani tento ukazatel však není stoprocentní. Názorným příkladem je e-shop s názvem spagetlink. Jak redakce Událostí247 zjistila na webu ČOI: “Na stránkách jsou recenze údajně spokojených uživatelů, tyto recenze jsou však smyšlené”

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Zákazníci by měli být při online nákupech obezřetní

Podvodníci a jejich metody jsou skutečně sofistikované a mnohdy není snadné je prokouknout. Redakce Událostí247 tak doporučuje nakupovat primárně v ověřených, známých obchodech. A když už je třeba volit nějaký nový, vyplatí se důkladně prostudovat, zda náhodou není podvodný. Lidé pak mohou snadno přijít o své peníze, aniž by kdy viděli objednané zboží.

Nakupujete často na internetu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články