Urgentní: Jednou zvednete tento telefonát a v minutě přijdete o všechny vaše peníze. Je to vážné, týká se to všech Čechů

V dnešní době, kdy technologie neustále pokračují v rozvoji, se bohužel zvyšuje také počet podvodných aktivit.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Častým typem podvodu jsou telefonní hovory. Podvodníci se vydávají za různé postavy, často se představují jako úředníci, bankovní zástupci nebo dokonce techničtí specialisté. Události247 informovaly například o člověku, který se vydával za zaměstnance známého mobilního operátora a pod záminkou nabídky skvělé digitální inovace se zákazníkům díky jednoduché fintě naboural do mobilu a převzal nad ním kontrolu.

Oběťmi se stávají především senioři

Dalším častým fíglem jsou falešné SMS zprávy. Jak Události247 upozornily, tyto zprávy uživatele lákají na kliknutí na odkazy, které jsou údajně spojeny s jejich bankovními účty nebo online službami. Výjimkou nejsou ani zprávy, jež se tváří, že pochází od důvěryhodných zdrojů jako jsou banky nebo státní instituce. Místo toho, aby lidé získali nějaké výhody, jsou však okradeni o osobní údaje nebo o peníze na svém účtu.

Přišla vám tahle SMS zpráva? Můžete mít vybílený účet a ani to nebudete vědět

Pro podvodníky jsou snadným cílem především důvěřiví senioři. Výjimkou nejsou ani energošmejdi, kteří se ve velkém vyrojili zejména v době energetické krize, kdy řada lidí musela měnit dodavatele a hledala co nejlepší ceny. Mnoha Čechům tak přišly například zprávy požadující zaplatit dvacetikorunový nedoplatek za elektřinu. V případě nezaplacení jim podvodníci vyhrožovali odpojením od sítě.

O peníze přišel kvůli podvodu přes telefon

Nedávno se stal terčem podvodníků také 47letý muž ze Zlína. Psal o tom web Aktuálně. Podvodník se vydával se za bankéře centrální banky a díky tomu, že působil naprosto profesionálním dojmem, přiměl muže, aby si do svého mobilního telefonu nainstaloval program umožňující vzdálený přístup. Ten měl pomoci zachránit jeho úspory před nebezpečím. Podle slov údajného bankéře byl účet napaden a bylo nutné peníze převést na jiné účty. Následující den měly být muži peníze opět vráceny.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Častou taktikou podvodníků je i rozesílání falešných SMS zpráv, ve kterých se vydávají za různé instituce

Aby bylo tvrzení domnělého bankéře důvěryhodnější, předal muži k telefonu imaginárního nadřízeného, který dosvědčil jeho slova. Muž tak v dobré víře ze svého účtu poslal 345 tisíc korun. Podvodník ho ještě upozornil, aby se do dalšího dne nepřihlašoval do internetového bankovnictví a nekontaktoval banku ani policii. Když podvedenému došlo, co se stalo, bylo už pozdě. „Taky to na mě zkoušeli. Naštěstí mám o těchto věcech dost načteno, takže neuspěli,“ popsala Událostem247 paní Hanka z Rosic.  

Volali vám někdy podvodníci na telefon? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články