Do důchodu se většina lidí těší. Budou mít více času třeba na vnoučata nebo na práci na zahrádce.
Tématice důchodů se na Událostech247 věnujeme pravidelně. Víte od nás třeba to, že od letošního dubna se změnily termíny, ve kterých se důchody vyplácí. Namísto ve druhé polovině měsíce tak mnozí lidé nově peníze dostávají již v první polovině měsíce. Konkrétně se všechny důchody, které byly vypláceny po 16. dni v měsíci, nově vyplácí o 10 dní dříve.
Na peníze čekali několik měsíců
Snad nikdo nepočítá s tím, že by mu stát nevyplatil peníze vůbec a nechal ho tak na holičkách. Jenže možné je všechno a někteří senioři tuto situaci zažili. I když splnili všechny zákonné podmínky, nepřišla jim ani koruna. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) totiž v roce 2023 několik měsíců nestíhala důchody přiznávat. Bylo to kvůli vysokému počtu podaných žádostí o předčasný důchod na konci roku 2022.
Jak ČSSZ tehdy upozornila na svých stránkách, doba jejich zpracování se protáhla až o několik měsíců. Za tři měsíce tehdy bylo podáno okolo 100 000 nových žádostí o důchod, obvyklý počet za celý rok se přitom pohybuje okolo 200 000. To představovalo extrémní zátěž. Spousta lidí se tak najednou ocitla ze dne na den úplně bez příjmů a znamenalo to pro ně velké finanční problémy. Pokud tedy neměli to štěstí a stihli si něco našetřit.
Stát se to může kdykoliv
Tato situace se ovšem může kdykoliv opakovat. Pokud by se stalo, že by se ČSSZ žádosti o předčasné důchody opět nahromadily v několikanásobném množství, než jaké zvládne bez problémů zpracovat, lidé by si zase na peníze mohli počkat až několik měsíců. Čím dříve o předčasný důchod požádáte, tím větší bude jeho krácení. Zvyšuje se za každých 90 započatých dnů předčasnosti. Tyto cykly se vždy počítají zpětně ode dne dosažení řádného důchodového věku.
Aby měl člověk nárok na klasický důchod, musí dosáhnout důchodového věku, který se však posunuje. Úprava věku odchodu do důchodu nad dnešních 65 let se od roku 2031 dotkne lidí narozených po roce 1965, jak vyplývá z informací Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podmínky nároku na starobní důchod stanovuje zákon o důchodovém pojištění. Žádost o starobní důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv.
Co si o tom všem myslíte vy?

