Myslela si, že investuje své těžce vydělané peníze, místo toho je celou dobu posílala podvodníkovi. V Česku se to bohužel děje stále častěji.
Investičních podvodů v České republice stále přibývá, a to zvlášť v poslední době, kdy se výrazně zlepšuje umělá inteligence. Možná jste si už někdy všimli na internetu reklamy, ve které figurovala některá známá osobnost – například známý český politik. Ten v ní doporučoval výhodné investování, navíc údajně kryté centrální bankou. Zatímco vy jste možná prokoukli, že se jedná o podvod, jiní klikli a naletěli. Naposledy seniorka z Novojičínska, která kvůli němu přišla o více než 3 miliony korun.
Výhodné investování se proměnilo v podvod
Týdeník Policie nedávno na svých webových stránkách upozornil na případ, který má sloužit jako varování pro všechny, kteří se pohybují na internetu a mají touhu investovat své vydělané peníze. V tomto případu figuruje seniorka z Novojičínska, která nedávno na internetu uviděla reklamu se známou osobností doporučující výhodné investování. Neváhala, na odkaz v reklamě klikla a následně vyplnila formulář v přiloženém odkazu. Netušila však, že slavná osobnost na videu s investováním nemá nic společného – šlo o deepfake.
Poté, co vyplnila formulář, ozvala se jí žena s cizím přízvukem, která se představila jako zástupkyně investiční firmy. Slíbila, že ženě bude přidělen osobní bankéř. Jenže, jako v podobném případu, o kterém naše redakce Událostí247 informovala v dubnu letošního roku, o skutečného bankéře nešlo. I přesto ženu přesvědčil k tomu, aby zaplatila vstupní poplatek 6 000 korun. Následně se spojila s dalším člověkem, který se pak měl starat o její investiční portfolio.
Žena posílala všechny peníze na účet podvodníka a dokonce si sjednala dvě bankovní půjčky v celkové výši přes 800 tisíc korun. To vše proto, aby mohla investovat ještě více a dostala se tak co nejrychleji k velkému výnosu. Muži celkem naposílala přes 3,2 milionu korun, ale poté, co požadoval stále více, pojala seniorka podezření. Do celé věci se vložila její příbuzná, která rychle pochopila, co se stalo, a společně vše nahlásily policii. Bohužel už ale bylo pozdě a žena přišla o všechny své peníze.
Jak se bránit
Investiční podvody patří mezi nejoblíbenější podvody praktikované na seniory a v době umělé inteligence je stále jednodušší na ně naletět. Policie upozorňuje, že pachatelé často využívají hluboké falešné videomontáže, tzv. deepfaky, ve kterých „vystupují“ známé osobnosti. Ty mají lidem dodat falešný pocit důvěry a bezpečí. Technologie je natolik pokročilá, že rozpoznání manipulace není snadné. Podle policie si lidé musí ověřovat, komu své peníze svěřují, a poradit se s rodinou, pokud si nejsou jisti.
Abyste se podobným podvodům vyhnuli, je nutné dodržovat pravidla bezpečného chování na internetu. To znamená, že byste přinejmenším neměli nikomu sdělovat svá hesla ani jiné přihlašovací údaje. Nikdy byste ani neměli klikat na odkazy z podezřelých webů a už vůbec byste do svého počítače či telefonu neměli vkládat aplikace, které umožňují vzdálený přístup.
Viděli jste někdy na internetu podobnou podvodnou reklamu?


