Čechy milované chipsy z obchodu jsou vysoce nebezpečné. Jde o známou značku. Kdo je máte doma, neopovažujte se je jíst

Brambůrky obsahují látky, které mohou být v dlouhodobém horizontu velmi škodlivé. Lidé by je určitě neměli konzumovat.

i Zdroj fotografie: Kanesue/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Chipsy jí pravidelně spousta Čechů. Podle dřívějších statistik jich každý sní v průměru 1,2 kilogramů ročně, jak redakce Událostí247 zjistila z informací webu dTest. Obecně je nicméně tato pochoutka považovaná za nezdravou. Jak jsme ověřili na webu Fér potravina, obsahuje totiž spoustu solí, nezdravých tuků a přidaných látek. To však není to jediné, co lidem z konzumace slaných brambůrek může hrozit. Jak jsme totiž zjistili, aktuálně se v českých obchodech objevily chipsy, které obsahují ještě další nebezpečné látky.

Chipsy musely být staženy z prodeje

Jedná se o brambůrky známé značky Lays, které se od 23. května letošního roku prodávaly v obchodech Action. Konkrétně šlo o velké multibalení obsahující 9 malých balíčků chipsů. Datum minimální trvanlivosti je pak do 23. srpna. Kdo by tyto chipsy měl doma, určitě by je ale neměl jíst. Jak totiž redakce Událostí247 ověřila na webu řetězce, v potravině se objevily zakázané látky, kvůli nimž musela být potravina stažena.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Gaurav Dhwaj Khadka/ Creative Commons / CC-BY-SA
Jednalo se o chipsy značky Lays

Konkrétně se do brambůrek při výrobě dostaly minerální oleje obsahující látky označované jako MOSH a MOAH. Ačkoli při jednorázové konzumaci by nemělo hrozit akutní ohrožení zdraví, z dlouhodobého hlediska bezpečné určitě nejsou. Ostatně, také proto se členské státy Evropské unie shodly na stanovení maximálních limitů těchto látek ve všech potravinách, jak jsme dále ověřili na webu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.

Látky mají řadu bezpečnostních rizik

Do potravin se tyto látky mohou dostat několika způsoby. Využívají se třeba jako maziva, potravinářské přídatné látky nebo se používají do obalových materiálů, od nichž se pak potraviny mohou kontaminovat. Tak jako tak ale platí, že bezpečné rozhodně nejsou. Zatímco MOAH mohou být genotoxické a karcinogenní, MOSH se mohou hromadit v těle a poškodit játra. Nejvíce ohroženy jsou pak zejména děti či lidé, kteří by potraviny obsahující vysokou koncentraci těchto látek konzumovali často.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Problematické chipsy se prodávaly v obchodech Action

Podle redakce Událostí247 je každopádně velmi důležité, aby lidé zmíněné chipsy určitě nejedli. Přestože přístup řetězce k celé situaci je chvályhodný, velmi zarážející je podle nás fakt, že se kontaminované produkty vůbec dostaly na trh. Je tak evidentní, že chyby tohoto charakteru se dějí i v dnešní době plné regulací a kontrol. Pakliže tedy lidé problematické chipsy doma mají, určitě by je měli vrátit zpátky tam, kde je koupili. I bez účtenky jim budou automaticky vráceny peníze.

Máte rádi brambůrky? A jakou značku preferujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články